Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFW: NBP mógłby zwiększyć skalę skupu aktywów w razie potrzeby

1
Podziel się

Narodowy Bank Polski (NBP) mógłby zwiększyć skalę prowadzonego dotychczas w efektywny sposób skupu aktywów, jeśli będzie tego wymagała sytuacja w gospodarce lub na rynkach finansowych, uważa Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Według Funduszu, gdyby doszło do przyspieszenia inflacji, wywołanego czynnikami podażowymi, należałoby to zjawisko tolerować.

MFW: NBP mógłby zwiększyć skalę skupu aktywów w razie potrzeby
bDosVrgB

"Narodowy Bank Polski (NBP) szybko i właściwie dokonał poluzowania polityki pieniężnej, a jego program skupu aktywów okazał się efektywnym narzędziem. Biorąc pod uwagę znaczną niepewność co do odbicia oraz prognozowany spadek inflacji z 3,4% w 2020 r. do 2,4% w 2021 r., akomodacyjne nastawienie w polityce NBP pozostanie właściwe także w przyszłości" - czytamy w komunikacie MFW z okazji zakończenia misji w Polsce.

"Dodatkowe przyspieszenie inflacji w najbliższym czasie, w efekcie czynników podażowych, jeśliby się zmaterializowało, powinno być tolerowane w świetle ujemnej luki popytowej, która powinna obniżyć presję inflacyjną. W negatywnym scenariusze zakładającym dodatkowe zakłócenia aktywności gospodarczej lub zwiększonej zmienności na rynkach, NBP mógłby zwiększyć skalę skupu aktywów, która uległa znacznemu zmniejszeniu od lata. Stała i jasna polityka komunikacyjna będzie wsparcie dla efektywności programu skupu aktywów" - czytamy dalej.

MFW spodziewa się, że ryzyko kredytowe w sektorze bankowym wzrośnie po zakończeniu funkcjonowania narzędzi wsparcia płynności sektora realnego.

bDosVrgD

"Wzrost [ryzyka] będzie wyważony, a banki są proaktywne w zakresie odpisów i posiadają silne bufory kapitałowe. Niemniej jednak ważne jest ścisłe monitorowanie ewolucji kredytów zagrożonych w 2021 r." - napisano dalej w komunikacie.

MFW zwrócił też uwagę, że kredytowanie sektora prywatnego będzie miało kluczowe znaczenie dla odbicia gospodarczego po pandemii.

bDosVrhe
Źródło:
KOMENTARZE
(1)
weroncis
2 tyg. temu
Z kogo wy baranów robicie. U nas w szkole była po teście pozytywnym nauczycielka, która uczy j. angielskiego w kilku młodszych i starszych klasach. Dowiedziałam się o tym dopiero dziś. Nikt nie testował nikt nie odesłał na kwarantanne ani dzieci ani nauczycieli. Wiem, że uczyła też na wsi w małej s,kole i nigdzie nikt, nic z tym nie robił. Nie testowali bo by cala szkoła i rodzice poszli na kwarantannę. Kaszlalyśmy i pracowałyśmy i kto wie, kto był chory i ile ludzi zaraził?