Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

MI: Rozpoczyna się dobrowolny wykup nieruchomości pod CPK

3
Podziel się:

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) rozpoczyna wykup nieruchomości pod przyszłe lotnisko w ramach Programu Dobrowolnych Nabyć, podało Ministerstwo Infrastruktury. Od dzisiaj wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru mogą zgłaszać się do spółki CPK. Pozyskiwanie działek potrwa do 2023 r.

MI: Rozpoczyna się dobrowolny wykup nieruchomości pod CPK

"Mimo epidemii COVID-19 i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w tym roku uruchamiamy Program Dobrowolnych Nabyć. Jednocześnie zamierzamy sprawdzić, czy wśród mieszkańców obszaru inwestycji CPK dominuje chęć sprzedaży nieruchomości, czy też zamiany na inną" - powiedział wiceminister i pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, cytowany w komunikacie.

Adresatami Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) są wszyscy właściciele, współwłaściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości ze wskazanego obszaru przyszłej inwestycji.

"Czekamy na zgłoszenia od mieszkańców, którzy są zainteresowani sprzedażą na warunkach rynkowych swoich nieruchomości na potrzeby CPK. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom tych właścicieli, którzy wiedząc o planach inwestycyjnych CPK, chcą zmienić miejsce zamieszkania już dziś, bez czekania na decyzję lokalizacyjną" - dodał prezes CPK Mikołaj Wild.

W ramach PDN spółka będzie nabywać nieruchomości z obszaru położonego na zachód od Warszawy, leżące między Żyrardowem, Grodziskiem Mazowieckim i Sochaczewem. Teren ten ograniczają: od południa autostrada A2,od zachodu droga krajowa nr 50, od północy wieś Szymanów i rzeka Pisia, a od wschodu - rzeka Pisia Tuczna i miejscowość Baranów.

"Podstawowe zasady, na których opiera się Program Dobrowolnych Nabyć to: dobrowolność po obu stronach transakcji i transparentność procedury, przy zagwarantowaniu sprzedającym poufności dotyczącej procesów negocjacyjnych. Wartość każdej nieruchomości będzie określana przez niezależnych rzeczoznawców w oparciu o operaty szacunkowe" - czytamy dalej.

Właściciele nieruchomości znajdujących się na terenie przyszłej budowy będą mogli zamienić je na inne, znajdujące się obecnie w zasobach Skarbu Państwa, w tym:

- Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR),

- Lasów Państwowych,

- Agencji Mienia Wojskowego (AMW),

- Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN),

- starostów i prezydentów miast na prawach powiatu, wymieniono.

Zamiana nieruchomości może nastąpić albo na nieruchomość o podobnej lub tożsamej funkcji oraz nie mniejszej powierzchni i nie mniejszej przydatności w zakresie produkcji rolnej lub leśnej (i nie mniejszej wartości), albo na nieruchomość o innej funkcji i nie mniejszej wartości (również budynkową albo lokalową). Pod uwagę brane są nieruchomości Skarbu Państwa położone na terenie 47 powiatów (32 powiatów z Mazowsza i 15 z województwa łódzkiego), wyjaśnia resort.

Spółka CPK umożliwi też zainteresowanym nabycie nieruchomości w nowym miejscu z zachowaniem dotychczasowych więzi społecznych, czyli przeniesienie całych grup mieszkańców w ramach tzw. zorganizowanej relokacji. O szczegółach programu spółka będzie informowała na bieżąco, dodano.

Spółka CPK zamierza nabyć jak najwięcej nieruchomości w formie sprzedaży i zamiany (umów cywilno-prawnych). Jedynie w takim zakresie, w jakim nie uda się osiągnąć porozumienia z właścicielami nieruchomości, CPK będzie miał możliwość wywłaszczenia za odszkodowaniem w ramach decyzji lokalizacyjnej, zakończono w informacji.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. CPK jest w 100% własnością Skarbu Państwa.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Wojtek
2 lata temu
Pięć lat już nas okradają !!!! Pensje po 50 tyś zł. Biurowiec w najdroższej części Warszawy na Ochocie. !!!! Ale i tak niedługo będą siedzieć !!!!
Kros
2 lata temu
Mistrz z Gdyni pozamiata szybko...kasa jest Pytanie kiedy pójdą wszyscy z tej opcji siedzieć?
zzt.
2 lata temu
Nowe lotnisko w Berlinie bankrutuje, więc nawet ktoś po podstawówce musi się zastanowić... Warto topić miliardy ???