Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MIR: Ustawa o dostępności przyjęta przez Sejm

0
Podziel się:

Rządowy projekt ustawy o dostępności został dziś przyjęty podczas głosowania w Sejmie. Dokument zakłada między innymi utworzenie Funduszu Dostępności, zlikwidowanie barier architektonicznych i cyfrowych w instytucjach publicznych czy możliwość złożenia skargi na brak dostępności, podało Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju (MIR).

MIR: Ustawa o dostępności przyjęta przez Sejm

"W polityce, jak w każdej dziedzinie, są sprawy błahe, ważne i absolutnie kluczowe. Do tej trzeciej grupy można zaliczyć wsparcie dla tych, którzy w życiu mają nieco pod górkę. Ustawa #Dostępność+, bo tak ją w skrócie nazywamy, ma być taranem, który otworzy drzwi do instytucji publicznych osobom z niepełnosprawnościami i seniorom. Wynik głosowania pokazuje, że przekonanie o skuteczności tego tarana jest ogromna" - powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

We wtorek i środę, tj. 16-17 lipca, odbyły się czytania, na których wprowadzono drobne zmiany redakcyjne w treści ustawy. Ustawa została przyjęta przez Sejm dzisiaj, tj. 19 lipca, a za przyjęciem głosowało 415 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Ustawa w sposób kompleksowy podejmuje tematykę dostępności, przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami i seniorów. Najważniejsze rozwiązania to przede wszystkim:

- zapewnienie dostępności architektonicznej, cyfrowej i informacyjno-komunikacyjnej w instytucjach publicznych (szkołach, urzędach, uczelniach, placówkach służby zdrowia),

- utworzenie Funduszu Dostępności, z którego środki mają być przeznaczone na usprawnienia w budynkach dla osób z niepełnosprawnościami,

- możliwość złożenia skargi na brak dostępności, która w przypadku braku reakcji będzie mogła skończyć się nałożeniem grzywny na instytucję publiczną przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,

- szansa zdobycia certyfikatu dostępności przez organizacje pozarządowe i podmioty prywatne, które będą spełniać wymagania dostępności,

- większa koordynacja prodostępnościowych inicjatyw - rządowym koordynatorem będzie minister inwestycji i rozwoju, wspierany przez Radę Dostępności.

Wcześniej MIR zakładał, że rozwiązania zawarte w ustawie wejdą w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, ale część z nich zacznie obowiązywać w innych terminach.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)