Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Morawiecki nie wyklucza spadku PKB, spodziewa się wzrostu bezrobocia

4
Podziel się

W związku z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa wzrost PKB Polski może spaść poniżej 0%, a jednocześnie należy się spodziewać wzrostu bezrobocia, uważa premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki nie wyklucza spadku PKB, spodziewa się wzrostu bezrobocia
bErBaBLV

"Z całą pewnością wzrost PKB nie będzie taki, jaki zaplanowaliśmy wcześniej, będzie niższy czy będzie poniżej 0% - nie jest to wykluczone" - powiedział Morawiecki podczas konferencji prasowej.

Przypomniał, że znaczna część polskiego eksportu - ok. 80% - trafia do Europy Zachodniej, do Unii Europejskiej.

"W związku z tym, że w Europie Zachodniej nastąpił jeszcze dalej idący paraliż gospodarczy, zamrożenie gospodarki, ten eksport ulega również zamrożeniu" - wskazał premier.

bErBaBLX

Podkreślił, że ,,częściowo już dzisiaj zakłady wstrzymują swoją produkcję, przerywane są linie dostaw".

"Wszystko to oznacza, że ten kryzys jest kryzysem bez precedensu dotyczy kryzys konsumpcji, inwestycji podaży, popytu, linii dostaw, globalnych łańcuchów dostaw i dlatego jest bardzo groźny. [...] Ze względu na uderzenie koronawirusa w gospodarkę światową, a zwłaszcza gospodarkę europejską, której jesteśmy częścią spodziewamy się niestety wzrostu bezrobocia" - powiedział Morawiecki.

Przyznał też, że wśród różnych scenariuszy polski rząd zakłada także taki, gdzie europejska gospodarka będzie zamknięta przez czas dłuższy.

"Mam nadzieję, że dla polskiej gospodarki będzie on krótszy, ale to zależy czy będziemy przestrzegać tych wymogów, które dzisiaj wdrożyliśmy" - zaznaczył.

bErBaBMd

W ocenie premiera, wpływ skutków epidemii koronawirusa dla gospodarki będzie ogromny. Powołując się na opinie ekspertów powiedział, że może to być największy kryzys od II wojny światowej. Zdaniem niektórych ośrodków analitycznych - jak mówił Morawiecki - dla Stanów Zjednoczonych może być bardziej dotkliwy niż kryzys z lat 1929-1933.

bErBaBMy
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Petro
rok temu
Bezrobocie na poziomie 20%, ale tylko wtedy gdy potrwa to jeszcze 2 miesiące.
Dygot
rok temu
Matolecki jeszcze tego nie wie?
Roman
rok temu
Mateusz jak zwykle kłamie: "PKB Polski może spaść poniżej 0%" - nie "może" tylko spadnie na pewno. "należy się spodziewać wzrostu bezrobocia" - nie "należy się spodziewać" tylko wzrośnie na pewno, bo już rośnie i nie będą to małe wartości.
bErBaBMz
ehh
rok temu
Skoro ludzie tracą teraz pracę, to czas również na ściśnięcie pasa i pozbycie się z 50% polityków, posłów, bo i tak są zbędni, nic nie robią, a kasę biorą... życia nam na pewno nie ratują, a swoimi decyzjami i kłamstwami pogrążają jeszcze bardziej kraj...