Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Morawiecki: Podjęliśmy decyzję o zamknięciu placówek wychowawczych na 2 tygodnie

2
Podziel się:

W związku z epidemią koronawirua, rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół i uczelni wyższych od poniedziałku na dwa tygodnie. Zamknięte zostaną także placówki kultury, muzea i kina, poinformował premier Mateusz Morawiecki. W Polsce jest 25 potwierdzonych przypadków zachorowania na koronowirusa.

Morawiecki: Podjęliśmy decyzję o zamknięciu placówek wychowawczych na 2 tygodnie
bEEHaxKd

Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zostaną zawieszone w dniach 12-25 marca.

"Podjęliśmy decyzję o zawieszeniu działań dydaktycznych w szkołach, placówkach wychowawczych i w przedszkolach od poniedziałku, ale szkoły niedostępne dla nauki będą od jutra. W czwartek i piątek nie będzie zajęć dydaktycznych, ale jeżeli rodzice nie będą mogli znaleźć opieki dla dzieci, będą mogli je przyprowadzać do szkoły; nauczyciele będą mogli opiekować się uczniami" - powiedział Morawiecki na konferencji po posiedzeniu zespołu zarządzania kryzysowego.

Zaznaczył, że zamknięte zostaną także placówki kultury: teatry, opery i filharmonie, muzea i kina. Zawieszone zostaną także zajęcia dydaktyczne na uczelniach wyższych (administracja ma funkcjonować w normalnym trybie).

bEEHaxKf

"Rząd musi działać szybciej, aby nasza służba zdrowia, nasz system był przygotowany na przyjęcie większej liczby przypadków koronawirusa. Dzieje się tak, bo przyrost chorych jest bardzo gwałtowny" - powiedział Morawiecki.

Apelował o pozostawianie dzieci w domach.

"Dzieci mogą w bardzo łatwy sposób przenosić, zarażać innych. [...] Mogą zarazić swoich dziadków, babcie. Zapadają rzadko, przechodzą w sposób łagodny, ale zdarzają się perturbacje. Przenoszą chorobę. Może to się stać bardzo niebezpieczne" - powiedział.

W tym czasie - zgodnie z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 - rodzice dzieci do 8. roku życia otrzymają 14-dniowy zasiłek.

bEEHaxKl

Minister zdrowia Łukasz Szumowski przypomniał, że w Polsce jest obecnie 25 potwierdzonych przypadków zarażenia. Zaznaczył, że okres zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach powinien zostać potraktowany jako okres kwarantanny.

We wtorek informowano o 22 przypadkach zarażenia koronawirusem. Pacjenci znajdują się m.in. w szpitalach: w Ostródzie, w Warszawie, w Krakowie, w Raciborzu, we Wrocławiu, w Zielonej Górze, w Szczecinie i w Poznaniu, Bełżycach, Łańcucie i Lublinie. Wcześniej minister zdrowia Łukasz Szumowski informował, że stan trzech osób: 73-letnego mężczyzny przebywającego w szpitalu we Wrocławiu, ponad 50-letniej kobiety w szpitalu w Poznaniu i kobiety w szpitalu w Szczecinie jest ciężki.

W poniedziałek, od godziny 15.00 wprowadzono kompleksowy system ochrony sanitarnej granic - początkowo na przejściach granicznych z Niemcami (m.in. Kołbaskowo, Świecko, Olszyna, Jędrzychowice) i z Czechami (w Gorzyczkach), a następnie na wszystkich przejściach granicznych, także na granicy wschodniej i w portach. Kontrole prowadzone są w pociągach dalekobieżnych Intercity, a docelowo mają objąć wszystkie pociągi.

We wtorek podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez, gromadzących więcej niż 1 tys. osób na stadionie i ponad 500 osób w hali.

bEEHaxKm

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 119 tys. potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 115 krajach. Najwięcej w Chinach (ponad 80,9 tys.), Włoszech (ponad 10,1 tys.), Korei Płd. (ponad 7,7 tys.) i Iranie (ponad 8 tys.).

Wśród innych państw europejskich niezwykle szybko wirus rozprzestrzenia się we Francji (1 784) potwierdzonych zachorowań), Niemczech (1 565 zachorowania), Hiszpanii (1 695 zachorowań), Szwajcarii (491 potwierdzone zachorowania), Norwegii (400), Wielkiej Brytanii (382 zachorowania) i Niderlandach (również 382) i Szwecji (355). Ponad 200 potwierdzonych przypadków zachorowań odnotowano także w: Belgii (267) i Danii (262) Rośnie też liczba zarażonych w Austrii (181) i Grecji (89).

Wśród państw Europy Środkowej, zarażenie koronawirusem wykryto w Czechach u 63 osób, w Słowenii u 31 osób, w Rumunii - u 25 osób i w Chorwacji - u 14, a także na Słowacji, Węgrzech i w Bułgarii stwierdzono po kilka przypadków zarażeń. Odnotowano też zachorowania na koronawirusa w Rosji, na Litwie, Łotwie, w Estonii i na Ukrainie.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych zmarło 4 284 osób, w tym: ponad 3 tys. w Chinach, 631 osób we Włoszech, 35 osób w Hiszpanii, 33 we Francji. A także sześć osób w Wielkiej Brytanii, cztery w Niderlandach, trzy w Szwajcarii i dwie w Niemczech.

bEEHaxKn

Od początku wybuchu epidemii udało się wyleczyć ponad 65,7 tys. pacjentów, w tym 724 pacjentów we Włoszech, 32 - w Hiszpanii, po 18 - w Niemczech i Wielkiej Brytanii, 12 - we Francji.

bEEHaxKG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
andrzej
rok temu
wprowadzenie obostrzeń w Polsce musi być rozważne firmy mogą wchodzić i pracować te które wprowadzą obowiązkowe testowanie pracowników na korona wirusa, ponieważ mamy możliwość produkcji własnych testów to firma musi kierować pracowników na badanie przeciw korna wirusowi szczególnie muszą być badani co maja kontakt z klientem a więc mamy własne testy jak wiemy możliwości są duże możemy podobno z co wiadomo z wiadomości TV 150 tysięcy produkować miesięcznie a w razie potrzeby zwiększyć i jak opanujemy testowanie wtedy zacząć luzować myślę że jeszcze 3 tygodnie trzeba tej kwarantanny jedynie co można poluzować to spacer w pojedynkę i jazdę rowerem w pojedynkę oczywiście w maseczce i rękawiczkach w tej chwili widać poprawę szybko można stracić przez nie rozważną decyzję i nie słuchać PO ci co namawiają od zaraz ruszamy z gospodarką na razie gospodarka ma się dobrze nawet jest zwrost w marcu i za 2 lub 3 tygodnie opanujemy testowanie odpłatne dla tych firm które będą wchodzić na rynek z Polskich testów może być tak że ich tyle będziemy produkować że będziemy świadczyć usługi dla całej europy a to staje się realne
kręcim się w ...
2 lata temu
I młodzież trudna z więźniami utworzy Czarne albo Liliowe Brygady, które zaprowadzą porządek. W 39 też bramy więzień szeroko otwarto by zgryzotę narodu powiększyć.