Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Mount TFI: Pandemia skłoni więcej firm do poszukiwania finansowania poza bankami

1
Podziel się:

Poszukując dodatkowych środków podczas pandemii, małe i średnie firmy powinny rozważyć pozyskanie prywatnego finansowania z funduszy typu private debt, jako alternatywę dla kredytów bankowych, uważa zarządzający funduszem Mount Finansowanie Przedsiębiorstw FIZAN Michał Ferenc.

Mount TFI: Pandemia skłoni więcej firm do poszukiwania finansowania poza bankami

Jak wskazał, dotychczas małe i średnie przedsiębiorstwa bardzo często nie otrzymywały kredytu bankowego we wnioskowanej kwocie z przyczyn jakościowych, a często powodem odmownych decyzji banków jest wyższy profil ryzyka, niestandardowe transakcje i niszowe branże. W dobie pandemii ta sytuacja uległa pogłębieniu.

"Wiele firm nie będzie miało pieniędzy na prowadzenie działalności lub na rozwój. Nieuniknione będzie poszukiwanie innego finansowania niż bankowe. Dlatego przedsiębiorcy powinni rozważać prywatne finansowanie z funduszy, które mają duże doświadczenie w skutecznym i bezpiecznym pomaganiu firmom. Na tym polu Polska ma sporo do nadrobienia" - powiedział Ferenc, cytowany w komunikacie.

Dług prywatny (z ang. private debt) jest dłużnym finansowaniem pozabankowym. Przybiera formę pożyczki lub obligacji. Może być odpowiednikiem lub też alternatywą dla kredytu bankowego. Stronami transakcji jest przedsiębiorca poszukujący finansowania oraz inwestor poszukujący okazji inwestycyjnej, wskazano w materiale.

"Dług prywatny, którego popularność na zachodzie zdecydowanie rośnie, konsekwentnie zastępuje miejsce bankowości inwestycyjnej, która po kryzysie z 2008 roku, jest w ciągłym regresie. Wyższe wymogi kapitałowe sprawiły, że sektor bankowy skupia się na finansowaniu działalności operacyjnej przedsiębiorstw. Jeśli już banki robią coś spoza okrojonego wachlarza usług, to wyłącznie dla tak markowych spółek i transakcji jak np. wykup lewarowany (LBO) Allegro przez fundusze Cinven, Permira i Mid Europa Partners od południowoafrykańskiego koncernu Naspers w 2016 roku lub późniejszy dług na wypłatę dywidendy dla nowych właścicieli w 2019 roku" - czytamy w komunikacie.

Pierwsza transakcja opiewała na kwotę 1,2 mld USD (wysokość długu w kwocie transakcji, która wyniosła 3,2 mld USD), a druga na 470 mln euro. Obie organizowane były przez londyńskie banki, a następnie oferowane polskim instytucjom, przypomniano.

"W krajach rozwiniętych część ryzyka związanego z finansowaniem firm pokrywa rynek kapitałowy w formie funduszy private equity, venture capital czy właśnie private debt. W Polsce takich funduszy jest zdecydowanie za mało. Ciekawostką jest jednak fakt, że liczba emitentów na portfelach lokalnych funduszy private debt jest większa niż liczba emitentów na GPW Catalyst. To wskazuje na rosnącą popularność i zapotrzebowanie na tego rodzaju finansowanie" - podkreślił Ferenc.

Fundusz Mount Finansowania Przedsiębiorstw FIZAN działa od 2,5 roku. W tym okresie przeanalizował ponad 350 transakcji na kwotę blisko 2,2 mld zł. Dokonał 25 transakcji na łączną kwotę 110 mln zł. Z jego formuły i korzystają zarówno inwestorzy indywidualni, jak i instytucjonalni.

Mount TFI jest pierwszym w Polsce towarzystwem funduszy inwestycyjnych wyspecjalizowanym w zarządzaniu funduszami nieruchomościowymi oraz private debt.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Marian
3 lata temu
Szkoda tylko, że żądają zabezpieczenia takie fundusze a koszty mają ogromne... dlatego ludzie wybierają banki.