Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiT chce uszczelnić rynek obrotu kotłami na paliwa stałe

1
Podziel się:

Do 28 lutego będą trwały uzgodnienia międzyresortowe nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o inspekcji handlowej. Celem ustawy jest wyeliminowanie możliwości wprowadzania na polski rynek wysokoemisyjnych urządzeń grzewczych, co powinno wpłynąc na poprawę jakości powietrza, podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT).

MPiT chce uszczelnić rynek obrotu kotłami na paliwa stałe

"Na mocy rozporządzenia ministra rozwoju i finansów w sprawie wymagań dla kotłów na paliwa stałe, od 1 lipca 2018 r. w obrocie mogą znajdować się wyłącznie kotły na paliwo stałe klasy 5. W reakcji na praktykę stosowaną przez niektóre podmioty na rynku kotłów, w MPiT opracowano projekt nowelizacji niektórych przepisów rozporządzenia. Istniejący system wymagań dla kotłów na paliwo stałe wprowadzanych do obrotu na terenie kraju, uzupełni wspomniana nowela. Jej celem jest też wzmocnienie kontroli przepisów przez organy inspekcji handlowej oraz ograniczenie importu kotłów niespełniających wymogów z krajów Unii Europejskiej, Islandii, Norwegii i Turcji" - czytamy w komunikacie MPiT.

Ministerstw wskazało, że wg szacunków na polski rynek trafia około 200-250 tys. kotłów na paliwa stałe rocznie. Dokładnych danych brakuje ze względu na duże rozproszenie rynku i "szarą strefę" w handlu takimi urządzeniami, którą ocenia się na 20-25% rynku.

Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że w sprzedaży stacjonarnej i za pośrednictwem internetu w dalszym ciągu znajdują się urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Stanowią znaczny odsetek ofert. Niestety, wciąż pojawiają się podmioty, jak i osoby fizyczne, które próbują obchodzić istniejące przepisy, podało MPiT.

W ocenie resortu, nowelizowana ustawa precyzyjnie wskazuje instytucje uprawnione do przeprowadzenia kontroli podmiotów wprowadzających do obrotu kotły na paliwo stałe. Sprawdzane będą m.in.: zgodność urządzeń z wymaganiami, posiadanie odpowiedniej dokumentacji, certyfikatów itp. Nowelizacja pozwala także organom inspekcji na ograniczenie wprowadzania urządzeń do obrotu i nakładanie kar w przypadku wykrytych nieprawidłowości. Zmiany pozwolą też zapewnić instytucjom kontrolnym odpowiednie zasoby organizacyjne i finansowe, podkreślono w komunikacie.

"Proponujemy również wprowadzenie narzędzi, które pozwolą zablokować import z krajów Unii Europejskiej, Islandii i Norwegii (będących stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym spoza UE) oraz Turcji kotłów niespełniających polskich wymogów. Dzięki nowelizacji producenci z wymienionych wyżej krajów oraz z Polski będą tak samo podlegać krajowym wymaganiom dot. kotłów na paliwo stałe" - czytamy również.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
m-53
5 lata temu
Nie bardzo rozumiem skąd w super ekologicznej Norwegii i Islandii kotły nie spełniające norm - produkcja eksportowa???