Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MPiT: Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością założenia fundacji rodzinnej

0
Podziel się:

Warszawa, 22.10.2019 (ISBnews) - Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością założenia w Polsce fundacji rodzinnej, podało Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT). Konsultacje zielonej księgi dot. fundacji rodzinnej prowadzone były od połowy września do połowy października br.

MPiT: Przedsiębiorcy są zainteresowani możliwością założenia fundacji rodzinnej

"Bardzo nas cieszy pozytywny odzew na zieloną księgę dot. fundacji rodzinnej. Potwierdziła się potrzeba wprowadzenia instytucji fundacji do polskiego systemu prawnego. Konsultacje, które właśnie zakończyliśmy, to dla nas wstęp do dyskusji nad przyszłymi polskimi przepisami w tej sprawie. W tym ich atrakcyjności w porównaniu z regulacjami, które obowiązują za granicą" - powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

W wyniku konsultacji powstały wstępne wnioski m.in:

- Przedsiębiorcy potwierdzili, że są zainteresowani możliwością założenia w Polsce fundacji rodzinnej. Pozytywnie do tej koncepcji odnieśli się także inni uczestnicy konsultacji. Jedna z organizacji przedsiębiorców wskazała, że mimo możliwości korzystania z zagranicznych rozwiązań "większość właścicieli rodzimych firm podkreśla, że tworzyli i prowadzą swoje firmy w Polsce, a w związku z tym woleliby korzystać z polskich rozwiązań";

- W zdecydowanej większości opinii wskazano, że cele, dla których można powołać fundację rodzinną należy określić elastycznie i zapewnić fundatorom swobodę wyboru. Granicą, co oczywiste, powinna być zgodność celów fundacji z obowiązującym prawem;

- Najwięcej postulatów, czasami wzajemnie wykluczających się, dotyczyło kwestii podatkowych. Z jednej strony proponowano opodatkowanie czynności związanych z nabywaniem przez fundację rodzinną majątku i zwolnienia od podatku beneficjentów fundacji rodzinnej. Z drugiej - zwolnienie fundacji rodzinnej z podatku od przysporzeń np. z tytułu darowizn i dywidend, a opodatkowanie wypłat na rzecz beneficjentów. W odpowiedziach przedstawiono także wiele szczegółowych propozycji z zakresu podatków.

"Fundacja rodzinna to dla nas kontynuacja ułatwień w sukcesji firm. Pierwszym krokiem w tym kierunku była ustawa o zarządzie sukcesyjnym, która obowiązuje od blisko roku i jest przeznaczona dla przedsiębiorstw jednoosobowych. Fundacja rodzinna to z kolei opcja dla większych firm. Nasz pomysł na akumulację kapitału i zachowanie go w kraju" - ocenił wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marek Niedużak, cytowany w komunikacie.

W konsultacjach udział wzięło 27 podmiotów: 11 organizacji przedsiębiorców lub samorządowych, 3 przedsiębiorców, 1 organizacja społeczna, 11 kancelarii prawnych lub podatkowych oraz 1 ministerstwo, czyli resort rodziny, pracy i polityki społecznej.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)