Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MR oczekuje ponad 300 firm na I Polsko-Francuskim Forum Przemysłu Przyszłości

1
Podziel się

Warszawa, 28.01.2020 (ISBnews) - Na pierwszym Polsko-Francuskim Forum Przemysłu Przyszłości oczekiwany jest udział ponad 300 firm z obu krajów, a Ministerstwo Rozwoju zamierza poruszyć m.in. kwestie związane z neutralnością klimatyczną, poinformowała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

MR oczekuje ponad 300 firm na I Polsko-Francuskim Forum Przemysłu Przyszłości
bEhfunvV

"Francja i Polska są członkami grupy państw w Unii Europejskiej Państw Przyjaciół Przemysłu. Rozpoczynamy ten rok dosyć intensywnie od debaty dotyczącej Europejskiego Zielonego Ładu. Jest on ogromnym wyzwaniem transformacyjnym także dla całego europejskiego przemysłu. Musimy sobie wspólnie odpowiadać na pytania czy wyzwania z zakresu neutralności klimatycznej nie oznaczają powiedzenia 'nie' dla pewnego rodzaju przemysłu, który w Europie historycznie jest obecny od co najmniej dwóch stuleci. Będzie to jeden z tematów rozmów, które będę prowadzić z moim francuskim odpowiednikiem ministrem Brunonem Le Maire" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom.

Dodała, że w niespełna 3 dni już jest 250 zgłoszeń, a resort oczekuje udziału około 300 przedsiębiorstw.

"Na forum będą dwie sesje tematyczne. Będzie w nim oprócz ministrów właściwych ds. gospodarki uczestniczył także minister Kurtyka ze swoim partnerem z Francji - panią minister Elisabeth Borne. Także ta tematyka klimatyczno-przemysłowa są ze sobą bardzo mocno związane i te tematy będziemy poruszać" - wskazała.

bEhfunvX

Emilewicz podkreśliła, że Francja jest istotnym partnerem gospodarczym dla Polski, na co wskazują liczby. Kraj ten jest dla Polski 6. partnerem pod względem obrotów handlowych i 4. pod względem eksportu. Od momentu wejścia Polski do UE, polski eksport wzrósł do Francji o 346%, a w ciągu 10 lat o ponad 70%, natomiast obroty handlowe o blisko 50%. Francja jest też 4. największym inwestorem w naszym kraju i do końca 2018 r. zainwestowała 18,12 mld euro.

Z danych MR wynika także, że Polska odnotowuje dodatni bilans handlowy w obrocie towarowym z Francją. Przez 11 miesięcy 2019 r. nasz eksport do Francji osiągnął wartość prawie 13 mld euro.

"Polski import z Francji również stale wzrasta, a w 2018 r. zwiększył się o niemal 5%, osiągając rekordowy poziom blisko 8,4 mld euro" - dodała minister.

Zdaniem MR Polska w ostatnich latach jest unijnym czempionem pod względem wzrostu gospodarczego i przyrostu miejsc pracy w przemyśle. Francja zaś - tradycyjnym liderem w takich branżach jak energetyka, transport czy cyfryzacja. Głos obu naszych krajów może i powinien być zatem istotny w dyskusji o konkurencyjności i reindustrializacji Europy, podkreślono w materiałach prasowych.

bEhfunwd

Organizatorami wydarzenia, które zaplanowane jest na 3 lutego jest Ministerstwo Rozwoju, Ministerstwo Klimatu, Francusko-Polska Izba Gospodarcza oraz Konfederacja Lewiatan.

bEhfunwy
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
agent
rok temu
Francuzi placili za akcje Orange ok38pln dzis 7,20