Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MR: Polska wygrała spór z Griffin RE przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie

1
Podziel się:

Polska wygrała spór przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w Londynie, który oddalił wszystkie roszczenia spółki Griffin, powiązanej kapitałowo z Griffin Real Estate, poinformowało Ministerstwo Rozwoju (MR).

MR: Polska wygrała spór z Griffin RE przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie

W sporze Rzeczpospolita Polska była reprezentowana przez Ministerstwo Rozwoju (MR).

Przedmiotem sporu - jak podaje resort - były zabytkowe koszary położone w sąsiedztwie Łazienek Królewskich w Warszawie, które zostały przez inwestora zburzone i w konsekwencji doszło do rozwiązania umowy użytkowania wieczystego.

Z informacji wynika, że sprawę przed Trybunał Arbitrażowy w 2014 r. wniosła spółka Griffin z siedzibą w Luksemburgu, zarzucając Polsce złamanie postanowień umowy międzynarodowej w sprawie promowania i wzajemnej ochrony inwestycji podpisanej pomiędzy Belgią, Luksemburgiem a Polską w 1987 r.

Polsce zarzucano naruszenie zobowiązań traktatowych w odniesieniu do niektórych inwestycji pośrednich dokonanych przez spółkę Griffin w związku z prowadzoną inwestycją przy Łazienkach Królewskich w Warszawie.

"Po zbadaniu całości sprawy Trybunał Arbitrażowy w Londynie oddalił skargę spółki Griffin i wskazał, że strona polska miała podstawy rozwiązać umowę użytkowania wieczystego w związku z wyburzeniem zabytkowych koszar Pułku Huzarów Grodzieńskich przy ul. 29 Listopada 5 w Warszawie. Zgodnie z postanowieniami umowy użytkowania wieczystego, spółka miała wyremontować obiekt, a nie dokonać jego rozbiórki" - czytamy w komunikacie.

Trybunał Arbitrażowy w Londynie jednoznacznie stwierdził, że Polska nie naruszyła umowy międzynarodowej i nie doszło do wywłaszczenia inwestycji powodowej spółki w Polsce ani do naruszenia zasad uczciwego i równego traktowania, czy dyskryminacji inwestora zagranicznego, podał resort.

Wartość dochodzonych roszczeń wynosiła ok. 74 mln zł plus odsetki (ok. 28 mln zł).

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Gruby
4 lata temu
A za platformy takie firmy krzski wygrywsly wszystko np eureko i pzu, np tusk umorzyl miliard dolarow gazpromowi...nagle za pisu okazuje sie ze gazprom ma zsplacic kary 1,5 mld usd