Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

MR: Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej ukształtuje się w VIII na poziomie z VII

0
Podziel się:

Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej ukształtuje się w sierpniu na podobnym poziomie, jak notowane w lipcu br., prognozują analitycy Ministerstwa Rozwoju (MR).

MR: Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej ukształtuje się w VIII na poziomie z VII
(Adobe Stock)

"Sprzedaż detaliczna stopniowo się odbudowuje, wracając na ścieżkę wzrostu. Skala powrotu do zakupów w lipcu była znacznie powyżej oczekiwań. Pozytywną informacją są wyniki w grupie 'pojazdy samochodowe, motocykle, części'. W sierpniu spodziewamy się utrzymania trendu i wzrostu sprzedaży detalicznej na podobnym poziomie, co w lipcu" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

Jak podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS), sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 3% r/r w lipcu 2020 r. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 6,5%. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w lipcu 2020 r. była o 4,8% wyższa w porównaniu z czerwcem 2020 r. Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w lipcu była wyższa niż przed rokiem o 2,7% i wzrosła o 6,4 m/m.

W lipcu 2020 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach sprzedających meble, rtv, agd' (o 15,8% wobec wzrostu o 15,9% przed rokiem). Sprzedaż wzrosła także w następujących prezentowanych grupach: 'tekstylia, odzież, obuwie' (o 5,3%); ,,prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 2,3%) oraz 'pojazdy samochodowe, motocykle, części (o 0,7%). Spadek sprzedaży wykazały natomiast jednostki handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 2,8%), żywnością, napojami alkoholowymi i wyrobami tytoniowymi (o 1%), jak również podmioty zaklasyfikowane do grupy ,,pozostałe" (o 1,4%). Sprzedaż farmaceutyków, kosmetyków, sprzętu ortopedycznego utrzymała się na niezmienionym poziomie.

Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży detalicznej (ceny bieżące) spadł do 6,5% z 7,7% całości sprzedaży w czerwcu br. Wartość sprzedaży przez internet spadła o 10,3% w ujęciu miesięcznym, podał Urząd

forex
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)