Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
transport
04.03.2020 17:24

MR: Turystyka narażona na konsekwencje koronawirusa, ustawa ma je ograniczyć

Warszawa, 04.03.2020 (ISBnews) -Turystyka (zarówno przyjazdowa, jak i wyjazdowa), to sektor, który jest szczególnie narażony na negatywne konsekwencje związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, dlatego przyjęta w poniedziałek przez Sejm ustawa o zapobieganiu i zwalczaniu COVID-19 zawiera regulacje, które mogą te konsekwencje ograniczyć, a także poprawić przestrzeganie wymogów sanitarnych, wynika z komunikatu Ministerstwa Rozwoju (MR).

Podziel się
Dodaj komentarz

Ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ma zająć się jutro Senat. Zawiera ona dwie regulacje, które dotyczą turystyki. Zgodnie z jedną z nich "organizatorzy turystyki będą mogli uzyskać zwrot wpłaconych składek na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za imprezy turystyczne, od których odstąpiono lub które zostały rozwiązane z przyczyn bezpośrednio związanych z wybuchem epidemii".

"Wprowadzenie mechanizmu poprawiającego płynność finansową przedsiębiorców ma na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania podmiotów gospodarczych na rynku usług turystycznych, w warunkach rozprzestrzeniania się na świecie wirusa SARS-CoV-2" czytamy w komunikacie.

Zgodnie z nowymi przepisami, składka na TFG nie będzie podlegała zarachowaniu na poczet przyszłych imprez turystycznych, lecz w przypadku imprez odwołanych z powodu wybuchu epidemii wróci bezpośrednio do organizatora turystyki.

Druga regulacja wprowadza do ustawy o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych domniemanie, zgodnie z którym w obiektach, w których są świadczone usługi hotelarskie, a nie zostały zgłoszone do właściwej ewidencji, nie są spełnione wymagania sanitarne.

"W sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa bezwzględne przestrzeganie wymogów sanitarnych nabiera szczególnego znaczenia. Przyjęcie domniemania niespełniania wymogów sanitarnych przez obiekty nie posiadające wpisu do ewidencji, ma na celu przyspieszenie identyfikacji tych obiektów oraz sprawne wdrożenie procedur sanitarnych" - podkreśliło MR.

Regulacja ma także wzmocnić wizerunkowo pozycję obiektów hotelarskich, które posiadają wpis do właściwej ewidencji, gdyż dla klientów oznacza to że spełnione są w nich warunki sanitarne.

Na świecie - według stanu na środę rano - zanotowano ponad 93 tys. przypadki koronawirusa, 80 tys. chorych było w Chinach, ponad 5 tys. w Korei Południowej, 2,5 tys. we Włoszech. Wzrasta też liczba zachorowań we Francji, Niemczech, Hiszpanii, Norwegii, Szwecji. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w nocy stwierdzono pierwszy przypadek zachorowania w Polsce.

Tagi: transport, logistyka, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

To nie krakanieCzarno widzę ten rok dla branży turystycznej. Szczególnie wczasy i wycieczki w takich krajach jak Egipt, Turcja , Maroko . Tunezja gdzie z poziomem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (1)