Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MZ: 219 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 26 780

1
Podziel się

Mamy 219 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Liczba zarażonych wzrosła do 26 780, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 1 161 osób.

MZ: 219 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 26 780
bErvgZnV

"Mamy 219 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: z województw: śląskiego (151), świętokrzyskiego (40), opolskiego (8), wielkopolskiego (7), dolnośląskiego (6), podkarpackiego (3), lubelskiego (1), małopolskiego (1), podlaskiego (1) i warmińsko-mazurskiego (1)" - podał resort na swoim profilu na Twitterze.

"Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 82-K, 87-M, 80-M Zgierz, 92-K Łańcut. Większość osób miała choroby współistniejące" - poinformowano także.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 26 780 osób. Pacjenci znajdują się głównie w szpitalach jednoimiennych, które zajmują się wyłącznie pacjentami zarażonymi koronawirusem.

bErvgZnX

Z danych MZ wynika, że dotychczas przeprowadzono ponad 1, 056 mln testów, w tym w ciągu ostatniej doby ponad 18,1 tys.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 1 881 osób, 82 921 zostało objętych kwarantanną, a 19 703 - nadzorem epidemiologicznym. Dotychczas zmarło 1 161 osób. Wyzdrowiało 12 998 osób.

Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje stan epidemii. Zajęcia w szkołach i przedszkolach do końca roku szkolnego będą odbywać się w systemie on-line, uczniowie do końca czerwca nie wrócą już do szkół. Egzaminy ośmioklasisty i maturalne mają odbyć się w czerwcu.

Jednocześnie znoszone są ograniczenia, ich tempo i zakres zależeć ma od sytuacji epidemiologicznej w kraju. Od ponad tygodnia zniesione są ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii. Nie ma też obowiązku noszenia maseczek na otwartych przestrzeniach, ale nadal obowiązkowe jest zachowanie dwumetrowego dystansu. W sklepie, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach maseczki nadal są obowiązkowe.

bErvgZod

Od soboty otwarte są kina, teatry, filharmonie, a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu, baseny. Jest też już możliwość organizowania wesel i przyjęć do 150 osób oraz koncertów plenerowych (także z ograniczeniem liczby osób).

Wcześniej, w ramach III etapu odmrażania polskiej gospodarki otwarto restauracje, bary i kawiarnie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Więcej osób może korzystać z boisk i innych obiektów sportowych. Od 25 maja wznowione zostały zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w szkołach dla klas I-III. Stopniowo dopuszczana jest możliwość przeprowadzania konsultacji z nauczycielami. Wznawiane są także zajęcia w domach kultury.

Od 4 maja otwarto galerie handlowe, hotele i miejsca noclegowe, a także biblioteki i muzea. Można prowadzić ćwiczenia rehabilitacyjne. Od 6 maja mogą być otwierane żłobki i przedszkola (decyzje należą do jednostek samorządu terytorialnego).

Otwarto niektóre boiska i stadiony, wracają rozgrywki piłkarskie, a za kilkanaście dni - na stadionach będą mogli być obecni kibice (pod warunkiem, że zapełnione będzie jedynie 25% miejsc).

bErvgZoe

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla przedsiębiorców. W życie weszły już ustawy, dotyczące możliwości przesuwania środków unijnych, dopłat do ubezpieczeń społecznych, możliwości pożyczek z kilkunastomiesięczną karencją w spłacie i innych form wsparcia.

Dotychczas na świecie zanotowano ponad 7 mln potwierdzonych przypadków zachorowania na koronawirusa w 188 krajach. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,9 mln). W ostatnich dniach najszybciej - poza Stanami Zjednoczonymi - wzrasta liczba zarażonych i w Brazylii (691 tys.), Rosji (koronawirusa wykryto u ponad 467 tys. osób) i Indiach (ponad 257 tys.).

Wirus pojawił się w końcu ub. roku w Chinach (gdzie od tamtego czasu zachorowało ponad 84 tys. osób).

W Europie najwięcej zachorowań stwierdzono w Wielkiej Brytanii (ponad 287 tys.), Hiszpanii (ponad 241 tys.), we Włoszech (ponad 234 tys.), we Francji (ponad 191 tys.), Niemczech (ponad 185 tys.). A także ponad 59 tys. w Belgii, ponad 47 tys. w Niderlandach i ponad 30 tys. w Szwajcarii.

bErvgZof

Wśród państw Europy Środkowej, najwięcej potwierdzonych zakażeń zanotowano na Białorusi - ponad 48 tys. i na Ukrainie - 27 tys. oraz w Rumunii - ponad 20 tys. i w Czechach - ponad 9 tys.

Spośród wszystkich dotychczas zarażonych koronawirusem zmarło ponad 402 tys. osób. Wśród nich: ponad 110 tys. w Stanach Zjednoczonych, ponad 40 tys. osób w Wielkiej Brytanii, ponad 33 tys. we Włoszech.

Znaczącą poprawę (bądź wyleczenie) odnotowano u ponad 3,1 mln pacjentów na świecie, w tym u ponad 506 tys. pacjentów w Stanach Zjednoczonych, u ponad 283 tys. pacjentów w Brazylii, u ponad 226 tys. pacjentów w Rosji, u ponad 169 tys. pacjentów w Niemczech i u 165 tys. pacjentów we Włoszech.

bErvgZoy
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
i maseczki od...
rok temu
Dobry dzień by dołączyć informację o straszliwej sushi w Polsce.