Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Navigator Capital i Fordata: Liczba transakcji M&A spadła do 52 w II kw. 2020 r.

0
Podziel się:

W Polsce przeprowadzono 52 transakcje fuzji i przejęć w II kw. 2020 r., tj. o 11 mniej niż rok wcześniej, wynika z raportu "M&A Index Poland", przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata. Po stronie podmiotów przejmowanych, dominowały branże Media/IT/Telekom (19%), usługi finansowe (12%) oraz handel detaliczny (12%).

Navigator Capital i Fordata: Liczba transakcji M&A spadła do 52 w II kw. 2020 r.

"Największa transakcją w II kwartale 2020 r. było przejęcie przez PKN Orlen pakietu 80% akcji grupy kapitałowej Energa, jednego ze znaczących dostawców i producentów energii, który posiada blisko 17% udział w rynku. Akwizycja wpisuje się w obecną strategię Grupy Orlen, która zakłada stworzenie liczącego się w skali międzynarodowej multienergetycznego koncernu. Władze spółki przewidują, że połączony biznes będzie miał większy potencjał inwestycyjny, m.in. w obszarze OZE czy elektromobilności, a dywersyfikacja portfela klientów zwiększy odporność przedsiębiorstwa na wahania koniunkturalne" - czytamy w komunikacie poświęconym raportowi.

Pandemia koronawirusa wstrzymała część procesów, toczących się jeszcze w poprzednim kwartale, jednak nie uruchomiła trendu "distressed assets" w przewidywanym stopniu, jak wynika z analiz transakcji prowadzonych w systemie Fordata. Spółki skupiają się obecnie na konsolidacji i starają się kontynuować realizację strategicznych akwizycji długoterminowych.

"Drugi kwartał 2020 jest zbliżony do pierwszego pod względem liczby i struktury transakcji. Nie zauważamy obecnie wzrostu przejęć, których celem są zagrożone aktywa, jednak niewykluczone, że w kolejnych miesiącach taki trend się uwidoczni. W sytuacji, gdy trudniej pozyskać finansowanie od banków, sprzedaż spółki na rzecz funduszu wyspecjalizowanego w tego typu akwizycjach może okazać się korzystnym rozwiązaniem. Natomiast wyraźnie spadła aktywność funduszy PE/VC, które nie dokonały w minionych trzech miesiącach żadnego zakupu (wobec 4 transakcji kupna w pierwszym kwartale) i sprzedawały dwukrotnie mniej niż w I kw. Trzy transakcje dotyczyły sprzedaży Grupy Interia na rzecz Cyfrowego Polsatu, GTC Dutch Holdings na rzecz Optimum Ventures Magantokelap, węgierskiej spółki z branży nieruchomości, a także spółki X-Trade Brokers, której akcje odsprzedał fundusz Enterprise Investors" - skomentowała head of sales EMEA w Fordata Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacid.

Struktura sektorowa rynku fuzji i przejęć w Polsce na przestrzeni ostatnich lat jest stabilna, co jest spowodowane zwłaszcza dynamicznym rozwojem określonych gałęzi gospodarki, takich jak e-commerce, IT czy fintech. W minionym kwartale szczególną uwagę zwraca relatywnie wysoka liczba transakcji w branży handlu detalicznego (12%). Przed pandemią COVID-19 ten segment rynku intensywnie się konsolidował, podano także.

"Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 oraz obostrzenia związane z działalnością placówek handlowych znacząco wpłynęły na sytuację sklepów w ostatnich miesiącach, natomiast spodziewany jest szybki powrót na drogę dynamicznego rozwoju całego sektora, a za tym prawdopodobnie kontynuacja trendów konsolidacyjnych" - czytamy dalej.

"Wysoka liczba transakcji w sektorze świadczy o tym, że inwestorzy, którzy dostrzegli istotny potencjał rozwojowy rynku, chcą w większym stopniu partycypować w osiąganiu zysków i wykorzystywaniu efektów synergii. Należą do nich m.in. jeden z liderów rynku retail w Polsce i konsolidator branży, Eurocash, który przejął w czerwcu dwie spółki posiadające sieć sklepów działających pod franczyzą grupy Delikatesy Centrum - FHC-2 oraz Madas. W celu umocnienia swojej pozycji na rynku, do Polskiej Grupy Detalistów zrzeszającej właścicieli sklepów TOPAZ oraz PRIM Market i posiadających łącznie ok. 180 placówek, dołączyły sieci API Market oraz Twój Market z 74 punktami sprzedaży. Tego rodzaju fuzje pozwalają na osiągnięcie efektów synergii w zakresie m.in. umocnienia pozycji negocjacyjnej w kontaktach z dostawcami, zwiększenia możliwości inwestycyjnych oraz optymalizacji bazy logistycznej. Duże możliwości dalszego rozwoju polskiego rynku detalicznego zauważyła również duńska Salling Group, operator sieci Netto, która
zainwestowała ok. 1 mld zł w przejęcie 301 sklepów i 2 centra dystrybucyjne Tesco Polska, dokonując tym samym jednej z największych transakcji na polskim rynku retail w historii" - dodał dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny.

W minionym kwartale znacząco spadł udział inwestorów zagranicznych na polskim rynku, na co wpływ miało także zamknięcie gospodarki i wstrzymanie ruchu międzynarodowego. W związku z pandemią przewidywane jest zwiększenie wykorzystania narzędzi internetowych w komunikacji i przyspieszenie procesu cyfryzacji polskich firm. W drugim kwartale połowa transakcji M&A skorzystała z systemu Virtual Data Room w prowadzeniu postępowań online.

"Największą grupę sprzedających w drugim kwartale 2020 roku stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za blisko 59% wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były firmy z sektora usług finansowych - 19%, Media/IT/Telecom - 15% oraz podmioty zajmujące się pozostałymi usługami - 11%" - czytamy dalej w materiale.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)