Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Navigator Capital i Fordata: W Polsce były 49 transakcje M&A w IV kw. 2019 r.

0
Podziel się:

W Polsce przeprowadzono 49 transakcje fuzji i przejęć w IV kw. 2019 r. , tj.o ok. 21% mniej niż rok wcześniej, wynika z raportu "M&A Index Poland", przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata.

Navigator Capital i Fordata: W Polsce były 49 transakcje M&A w IV kw. 2019 r.

"Dominacja sektora TMT w czwartym kwartale 2019 roku nie jest zaskoczeniem. W tym roku żadna inna branża nie konsolidowała się równie dynamicznie, a jej udział po stronie podmiotów przejmowanych w żadnym kwartale nie spadł poniżej 20%. Firmy IT/Media/Telcom w skali roku także kupowały najwięcej" - powiedziała senior key account manager w Fordata Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacie.

Największą transakcją w IV kwartale 2019 r. było przejęcie 22% akcji Asseco Poland przez Cyfrowy Polsat - właściciela m. in. sieci Plus i Netii - za ponad 1,17 mld zł, podano także.

Miniony kwartał jest w dużej mierze powieleniem tegorocznych konfiguracji na rynku transakcji fuzji i przejęć w Polsce. Za sektorem Media/IT/Telecom plasują się spółki z sektora przemysłowego i FMCG. W dalszym ciągu najliczniejszą grupą występującą w roli sprzedających są inwestorzy prywatni, pomimo odnotowanej wzmożonej aktywność funduszy PE w Polsce, podkreślono.

"Struktura sektorowa uczestników rynku fuzji i przejęć w Polsce w czwartym kwartale 2019 jest kontynuacją trendów, które mogliśmy zaobserwować na przestrzeni całego roku. Warto jednak zwrócić uwagę na wysoką aktywność funduszy private equity, odpowiadających za ok. 15% transakcji po stronie kupującej. Portfolio funduszy poszerzyły m.in. spółka Clovin, producent proszków do prania i środków czystości, która została spółką portfelową funduszu Avallon czy Maced - producent karmy dla zwierząt współpracujący obecnie z funduszem Resource Partners" - powiedział dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny, cytowany w komunikacie.

Wzmożona aktywność funduszy oraz trend konsolidacji wielu branż mogą by źródłem optymizmu względem dalszego rozwoju rynku M&A w 2020 roku. W IV kwartale 2019 roku obserwowaliśmy także wyjścia funduszy PE z inwestycji, wśród których można wymienić sprzedaż spółek Ekobet i Tomma Diagnostyka Obrazowa przez Tar Heel Capital, Meyra Group przez Avallon i Frisco przez MCI Capital.

"Aktywności inwestycyjnej w sektorze PE/VC sprzyjają takie czynniki jak kontynuacja wzrostu gospodarczego w regionie CEE, optymizm co do dalszego rozwoju rynku lokalnego oraz duża liczba przedsiębiorstw, których właściciele zmagają się z problemem sukcesji" - dodał Karol Szykowny.

Największą grupę sprzedających w czwartym kwartale 2019 roku stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za blisko 65% wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były firmy z sektora Media/IT/Telecom - 19%, fundusze PE/VC - 15% oraz podmioty z branży produkcji przemysłowej - 13%. Zagraniczni inwestorzy stanowili ponad połowę wszystkich kupujących.

"W minionym kwartale aż 25 transakcji miało zagranicznych kupujących. Procentowo to dwukrotnie więcej w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku (16/62). Udział ten był również wyższy o 11% w stosunku do trzeciego kwartału 2019. Największym powodzeniem cieszyły się polskie firmy z sektora energetyki i usług IT" - podsumowała Kukla-Kowalska.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)
MONEY.PL na skróty

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.