Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Navigator Capital i Fordata: W Polsce były 55 transakcje M&A w I kw. 2020 r.

0
Podziel się:

W Polsce przeprowadzono 55 transakcje fuzji i przejęć w I kw. 2020 r., tj. o 9 mniej niż rok wcześniej, wynika z raportu "M&A Index Poland", przygotowywanego przez Navigator Capital i Fordata.

Navigator Capital i Fordata: W Polsce były 55 transakcje M&A w I kw. 2020 r.

Największą transakcją w I kwartale 2020 r. było przejęcie udziałów jednego z liderów polskiego rynku płatności bezgotówkowych, Polskich ePłatności, przez wiodącego dostawcę usług na europejskim rynku rozliczeniowym, duńskie przedsiębiorstwo Nets, za kwotę ok. 1 830 mln zł. Po przejęciu przez duńską spółkę firmy Dotpay, a także podjęciu sojuszu strategicznego z Przelewy24, inwestycja w Polskie ePłatności uzupełni portfolio usług finansowych Nets w Polsce czyniąc go jednym z liderów tego rynku w naszym kraju, podano.

W I kwartale 2020 roku mieliśmy do czynienia z wysoką, w porównaniu z ostatnimi dwoma kwartałami, liczbą transakcji. Natomiast wobec obecnej sytuacji gospodarczej i nieuniknionego spowolnienia gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19 nie jest pewne, czy aktywność rynku M&A w Polsce w kolejnych kwartałach utrzyma się na obecnym poziomie, podkreślono.

"Jesteśmy przekonani, że pandemia COVID-19 będzie miała znaczący wpływ na sytuację gospodarczą w Polsce i Europie, na pewno też wpłynie na rynek M&A, jednak niekoniecznie spowoduje zmniejszenie jego aktywności. Wielu przedsiębiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej będzie zmuszonych sprzedać przynajmniej części swoich działalności, których aktywa mogą stanowić atrakcyjne okazje dla spółek w mniejszym stopniu odczuwających skutki kryzysu, a także funduszy specjalizujących się w transakcjach typu distressed M&A. Zmiana struktury kupujących i sprzedających to najbardziej spodziewany przez nas scenariusz dla rynku na nadchodzący rok" - skomentował dyrektor w Navigator Capital Group Karol Szykowny, cytowany w komunikacie.

"Wysoka liczba transakcji w I kwartale 2020 w dużej mierze jest efektem kończących się transakcji z roku 2019. Reakcja rynku M&A na pandemię i zwolnienie obrotów gospodarki będzie widoczne dopiero w kolejnych kwartałach. Nie jest jednak wykluczone, że ich liczba utrzyma się na wysokim poziomie. Choć rządy już teraz podejmują działania mające zapobiegać wyprzedaży rodzimych firm przez obcy kapitał, a międzynarodowe podróże w celach inwestycyjnych zostały wstrzymane, na rynku M&A zapewne dojdzie do silniejszej restrukturyzacji i, w efekcie, wchłaniania małych spółek słabo radzących sobie w obliczu koronawirusa przez większych graczy, co będzie miało wpływ na wolumen transakcyjny. System Data Room zyskuje na znaczeniu tym bardziej, gdyż procesy restrukturyzacyjne i strategiczne spółek muszą być w obecnej sytuacji prowadzone zdalnie" - powiedziała head of sales EMEA w Fordata Alicja Kukla-Kowalska, cytowana w komunikacie.

W minionym kwartale miało miejsce rozdrobnienie struktury sektorowej na rynku transakcji fuzji i przejęć w Polsce, a przez to nie widać było dominującego, wyraźnego trendu. Największym powodzeniem wśród inwestorów ponownie cieszyły się spółki z sektora Media/IT/Telecom, które stanowiły 13% przejmowanych przedsiębiorstw, a wśród sprzedających nadal najwięcej jest inwestorów prywatnych, odpowiadających za blisko 70% transakcji. Obserwowana jest również niewielka aktywność sprzedażowa funduszy PE, które wyszły z inwestycji w Polskie ePłatności, Akomex, Danwood i Work Service.

Jak podkreśliła Kukla-Kowalska, wzmocnienie branży finansowej nie oznacza spadku atrakcyjności branży Media/IT/Telecom. Utrzymać, a nawet wzmocnić, może się natomiast liczba prywatnych sprzedających w obliczu restrukturyzacji spowodowanych pandemią.

"Jeśli chodzi o fundusze PE/VC, ich aktywność będzie zależeć między innymi od stopnia podejmowanego ryzyka. Entuzjazm inwestycyjny z końca i początku roku gaśnie, a transakcje, które się toczą, są zawieszane, co widzimy po ruchu w naszym systemie Virtual Data Room. Mimo niepewnych prognoz, na rynku pojawiają się jednak okazje inwestycyjne, czyli spółki o silnych fundamentach i dobrych perspektywach wzrostu, które można kupić dużo taniej niż jeszcze kilka tygodni temu" - zaznaczyła.

Jak wskazała manager w Navigator Capital Group Karolina Widera, struktura sektorowa uczestników rynku fuzji i przejęć w Polsce w I kwartale 2020 delikatnie różni w porównaniu z analogicznymi okresami roku 2019, gdzie widoczne były wyraźne trendy, a po stronie buy-side i sell-side znacząco dominowały przedsiębiorstwa z sektora Media/IT/Telecom.

"Mimo że w trakcie minionych trzech miesięcy największą liczbę, jak i wartość transakcji, mogliśmy ponownie zaobserwować w sektorze TMT, to jednak największe transakcje miały miejsce w sektorze finansowym. Chodzi zwłaszcza o przejęcie Polskich ePłatności przez duńską Grupę Nets, a także przejęcie aktywów francuskiego ubezpieczyciela AXA w Polsce, Czechach i na Słowacji przez UNIQA Group. Oba wskazują na duże zainteresowanie zagranicznych podmiotów regionem CEE, który cechuje się wysoką dynamiką wzrostu oraz stopniem zaawansowania technologicznego sektora usług finansowych. Ze względu na fakt, że Polska jest fintechowym hubem Europy Środkowo-Wschodniej, ten trend z pewnością będzie kontynuowany" - powiedziała Widera.

Największą grupę sprzedających w pierwszym kwartale 2020 roku stanowili inwestorzy prywatni, którzy odpowiadali za blisko 69% wszystkich transakcji. Po stronie kupującej najbardziej aktywne były firmy z sektora finansowego - 15%, Media/IT/Telecom - 13% oraz podmioty z branży medycznej - 9%.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)