"Dziś w Warszawie została podpisana umowa, na mocy której ma powstać największy w Polsce i Europie Środkowej kompleks elektrowni produkujących prąd z energii słonecznej. Elektrownie będą zlokalizowane w Wielkopolsce. Docelowo cała inwestycja będzie odpowiadać za produkcję ok. 3% energii wytwarzanej z OZE w Polsce. Ze względu na moce wytwórcze i możliwość efektywnej produkcji energii w okresie letnim, kompleks będzie mieć istotne znaczenie dla wydolności systemu elektroenergetycznego w okresie wzmożonego zapotrzebowania na prąd" - czytamy w komunikacie.
Inwestycja dostarczy 600 MW mocy wytwórczej, co przełoży się na produkcję energii elektrycznej na poziomie 630 GWh rocznie, podano także.
Stronami umowy są: Energia Przykona - spółka z portfela NeoInvestments, odpowiadająca za rozwój projektu, oraz CSEE - chińska spółka państwowa, która specjalizuje się w realizacji międzynarodowych projektów związanych z wytwarzaniem prądu i rozwojem inwestycji w formule EPC ("pod klucz", od etapu projektu do uruchomienia), wraz ze swoim partnerem SSP.
CSEE/ SSP i NeoInvestments zapewnią środki niezbędne do realizacji inwestycji. W ramach umowy CSEE i SSP będą odpowiedzialni za technologię, etap budowy projektu, jak również przekazanie farmy fotowoltaicznej do eksploatacji na planowanym terenie.
"Szacujemy, że elektrownia powstanie w ciągu 12-18 miesięcy, a pierwszy prąd popłynie w 2021 roku. Panele zostaną dostarczone z Chin - będzie to ok. 660 tys. paneli. Szacunkowo inwestycja da pracę 120 osobom przy budowie, a w trakcie użytkowania będzie to kilkanaście osób" - powiedział COO Energii Przykona Jacek Rusiecki podczas konferencji prasowej.
Pierwsze dwa etapy projektów mają już pozytywną decyzję środowiskową.
"Zawarcie umowy o przyłączeniu instalacji do sieci elektroenergetycznej dla pierwszych dwóch etapów planowane jest na październik 2019 r. Deweloper spodziewa się uzyskać pozwolenie na budowę pierwszych dwóch etapów na początku 2020 r." - napisano w komunikacie.
Energia Przykona planuje również docelowo wyposażenie elektrowni fotowoltaicznych wchodzących w skład kompleksu w magazyny energii, pozwalające na bardziej stabilne i przewidywalne funkcjonowanie tych instalacji, podkreślono.
NeoInvestments to firma działająca w modelu funduszu private equity. Od 1993 r. inwestuje w nowe, rozwijające się obszary gospodarki i zajmuje się wdrażaniem procesów biznesowych dla największych polskich i międzynarodowych korporacji. NeoInvestments jest zaangażowany w energetykę wiatrową od 2004 r., w produkcję energii z biogazu wysypiskowego - od 2014 r., a w fotowoltaikę i przechowywanie energii - od 2015 r.