Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

No Fluff Jobs: Mediana wynagrodzeń specjalistów IT wzrosła o 10% w I półr.

1
Podziel się:

Mediana wzrostu najwyższych wynagrodzeń doświadczonych specjalistów IT zwiększyła się o 10% w I połowie 2020 roku, wynika z danych No Fluff Jobs. Mediana zarobków we wszystkich typach umów wzrosła o ok. kilkanaście procent.

No Fluff Jobs: Mediana wynagrodzeń specjalistów IT wzrosła o 10% w I półr.

Według danych No Fluff Jobs mediana najniższych proponowanych zarobków w przypadku umowy B2B wyniosła 12 tys. zł (+ VAT), podczas gdy w pierwszej połowie roku 2019 było to 10 tys. zł (+VAT). W przypadku najwyższych pensji mediana wyniosła 17,6 tys. zł (+ VAT), czyli o 10% więcej niż rok wcześniej. W przypadku umów o pracę (UoP) oferowane wynagrodzenie specjalistów w branży IT w analizowanym okresie br. wynosiło od 8,9 do 13,2 tys. zł brutto i było kilka procent wyższe niż w ub.r.

"Proponowane wynagrodzenia juniorów oraz seniorów nie uległy znaczącej zmianie w porównaniu z pierwszą połową 2019 r., natomiast wzrosły - co warto podkreślić - proponowane wynagrodzenia specjalistów mid. Tym ostatnim na umowach B2B proponuje się między 9 a 14 tys. zł (+ VAT), podczas gdy rok temu przedział ten wynosił 8-13 tys. zł. Na umowie o pracę oferowane im wynagrodzenie waha się między 8 a 12 tys. zł brutto. Juniorzy mogą obecnie liczyć na wynagrodzenia w przedziale od 4 do 7 tys. zł (+ VAT) na B2B, a na umowie o pracę od 4 do 6,3 tys. zł brutto na UoP. Seniorzy mogą liczyć dalej na najwyższe wynagrodzenia w branży, które wynoszą od 15 do nawet 20 tys. zł (+ VAT) na B2B oraz 13-18 tys. zł brutto na umowach o pracę" - czytamy w komunikacie.

Według danych No Fluff Jobs z pierwszej połowy roku, specjaliści IT na najwyższe zarobki w przypadku B2B mogą liczyć w Warszawie - oferowane płace wynoszą tam od 14 do 19 tys. zł miesięcznie (+ VAT). Spośród dużych ośrodków IT najniższe zarobki na B2B oferowane są w Poznaniu oraz na Górnym Śląsku. Natomiast specjaliści IT preferujący umowę o pracę mogą spodziewać się najbardziej atrakcyjnych zarobków w Warszawie i w Krakowie - w obu przypadkach jest to przedział od 10- do 15 tys. zł brutto miesięcznie. Najniższe zarobki proponowane są specjalistom w Łodzi - tutaj mogą oni liczyć na pensje od 6 do 10,5 tys. zł brutto.

Jeśli chodzi o typy proponowanych w ofertach umów, to pierwszej połowie 2020 r. oferty B2B stanowiły 57% ogłoszeń (rok wcześniej było to 60%), umowę o pracę proponowano w 39% ogłoszeń, a inne umowy - w 4%. W drugim kwartale 2020 roku No Fluff Jobs zaobserwowało wzmożone zapotrzebowanie na najbardziej doświadczonych specjalistów IT.

"Oferty pracy dla nich stanowiły aż 57% całego rynku. Jednocześnie, zdecydowanie spadła liczba ogłoszeń dla juniorów. W kwietniu tylko 4,6% ofert kierowano do początkujących specjalistów IT, podczas gdy jeszcze miesiąc wcześniej ten udział był dwukrotnie większy. O 10% spadła również liczba ogłoszeń dla średnio wyspecjalizowanych informatyków. Można przypuszczać, że współpraca - jak widać w dużej mierze zdalna - z osobami z najwyższym poziomem doświadczenia jest dla firm w obecnej sytuacji łatwiejsza, tańsza i szybsza. To efekt zwiększonego zapotrzebowania na szybkie wdrożenia projektów i cyfrową transformację w sektorach, które do tej pory działały poza siecią lub które w związku z pandemią musiały przyspieszyć swoje plany rozwojowe" - powiedział CEO No Fluff Jobs Tomasz Bujok, cytowany w materiale.

Biorąc pod uwagę całe półrocze 2020 r., oferty juniorskie stanowiły jedynie 8% wszystkich ogłoszeń. W ubiegłym roku było to 12%.

W związku z pandemią, na przełomie marca i kwietnia, wstrzymano wiele rekrutacji. Z raportu No Fluff Jobs wynika, że najbardziej spadł popyt na specjalistów Backend, gdzie udział ofert między marcem a czerwcem spadł z ok. 32 do 23%.

"Trendy spadkowe w liczbie ogłoszeń odnotowała większość specjalizacji - mniejsze zapotrzebowanie najwyraźniej widać w kategorii Backend. Spadki zauważalne były również w innych topowych kategoriach: Frontend, Mobile oraz DevOps. Trend rosnący dało się z kolei zauważyć w liczbie rekrutacji programistów Fullstack oraz testerów. W tych specjalizacjach odnotowano kilkuprocentowe wzrosty" - powiedziała performance coordinator w No Fluff Jobs Anna Wensierska.

Najbardziej cenionymi i najlepiej opłacanymi pracownikami IT, byli w pierwszej połowie 2020 r. specjaliści Big Data, których mediana zarobków sięgała nawet 21 tys. (+VAT) na B2B i 17 tys. zł brutto na umowie o pracę. Na kolejnych miejscach uplasowały się specjalizacje: Business Intelligence (tu odpowiednio do rodzaju umowy maksymalne zarobki wyniosły 20,8 tys. i 16,5 tys. zł brutto) oraz DevOps czy analitycy biznesowi. Najniższe wynagrodzenia, niezależnie od umowy, proponowano specjalistom: Support, IT Administrator oraz UX, podano także.

Na najwyższe proponowane wynagrodzenie w rozliczeniu na B2B mogą liczyć specjaliści znający dobrze języki Scala oraz Java (nawet 20 tys zł + VAT). Na wysokie płace nie mogą też narzekać specjaliści ze znajomością takich technologii jak: Angular, React, Python, Android i .NET - w każdej z tych specjalizacji można liczyć na maksymalne zarobki w wysokości 18 tys. zł (+ VAT), podsumowano.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Oblizka racze...
4 lata temu
To dziwne, bo u mnie obnizka o 16% i to samo u kolegow