Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Nowe drogi. Rząd chce zmienić nazwę Funduszu Dróg Samorządowych i zasilić go 3 mld zł

7
Podziel się:

Rząd planuje zmianę nazwy Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg i zasilenie go kwotą 3 mld zł na budowę m.in. obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich, a także przebudowę i remont dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

PAP/Łukasz Gągulski
PAP/Łukasz Gągulski (PAP)

Przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych przez Radę Ministrów planowane jest na IV kw.

"Dynamicznie rozwijający się transport drogowy powoduje ciągłe zwiększanie się natężenia ruchu drogowego w Polsce. Oznacza to m.in. utrudnienia dla mieszkańców miejscowości, przez które przebiegają drogi o charakterze tranzytowym, wynikające z zagęszczenia ruchu, zwiększonego ruchu pojazdów ciężkich, zwiększonego hałasu, itp. W związku z powyższym zachodzi potrzeba wyprowadzenia ruchu o charakterze tranzytowym z centrum miejscowości i tym samym usprawnienie systemu komunikacyjnego w tych miejscowościach" - podano w uzasadnieniu.

Wskazano na konieczność budowy obwodnic m. in. w ciągu dróg wojewódzkich, na których odbywa się ruch tranzytowy oraz udzielenie przez rząd wsparcia w budowie obwodnic na drogach wojewódzkich. Wsparcie miałoby być udzielane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (obecnie - Fundusz Dróg Samorządowych) na tzw. zadania obwodnicowe.

Zobacz także: Obejrzyj także: Nowe drogi w Polsce. Minister zdradza, które mogą powstać

Ze środków Funduszu miałyby być także finansowane tzw. zadania miejskie, czyli budowa, przebudowa lub remont dróg wojewódzkich, dróg powiatowych lub dróg gminnych. W obecnym stanie prawnym inwestycje te nie są objęte wsparciem finansowym Funduszu.

Zmianę tę zaproponowano w następstwie postulatów samorządów, które wskazywały na konieczność dofinansowania zadań inwestycyjnych realizowanych w największych ośrodkach miejskich, a także ze względu na pogorszenie sytuacji ekonomicznej samorządów ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2, podano także.

Ponadto z Funduszu miałyby też być finansowane inwestycje, mające na celu poprawę bezpieczeństwa w obrębie przejść dla pieszych.

Zaproponowano też zmianę nazwy Funduszu Dróg Samorządowych na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, by podkreślić rolę Funduszu jako instrumentu wsparcia samorządów realizujących inwestycje w bezpieczną infrastrukturę drogową. Jednocześnie założono, że Fundusz w 2020 r. zostanie zasilony dodatkowymi środkami z budżetu państwa w wysokości ok. 3 mld zł.

"Przedmiotowa propozycja jest nie tylko konsekwencją proponowanego rozszerzenia katalogu zadań dofinansowywanych ze środków Funduszu o zadania obwodnicowe i zadania miejskie, ale wynika również z obecnej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19. Obecna sytuacja jest bezprecedensowa i wymaga zastosowania wyjątkowych środków zaradczych. Dodatkowe wsparcie udzielane w ramach Funduszu stanowi jeden z elementów pobudzania aktywności gospodarczej przedsiębiorców i walki ze skutkami kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią COVID-19" - podano w uzasadnieniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
rycho
4 lata temu
Przy zmianie nastepnego prezesa dodadza okreslenie narodowy.
rycho
4 lata temu
Za chwile zmienia kilku prezesow i dodadza "narodowy".
Waldek 14l
4 lata temu
A kto zajumał kase na drogi lokalne? Tego było 5 mld pln
Belzeboob
4 lata temu
Zmiany zawsze sprzyjają tworzeniu kolejnych bezzasadnych stanowisk i obsadzeniu tych co czekają w kolejce na bycie członkiem zarządu państwowych spółek. Bezsensu aby czekali będą tylko posłami za głodowe "pensje", ledwo żyjąc od 1 do 1 za 9k. Albo co gorsze, będąc żonami posłów...
lBolek
4 lata temu
No nazwa najważniejsza. Po zmianie nazwy instytucja natychmiast zaczyna działać perfekcyjnie więc można ją spokojnie dofinansować.....