Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Obajtek odpowiada na wywiad b. prezesa Orlenu. "Pełen kłamstw"

99
Podziel się:

- Wywiad, jakiego udzielił b. prezes PKN Orlen Jacek Krawiec jest pełen kłamstw, jestem zmuszony odnieść się do kilku wątków - pisze Daniel Obajtek, obecny prezes naftowego giganta. Porównuje przy tym wyniki finansowe z kilku lat.

Obajtek odpowiada na wywiad b. prezesa Orlenu. "Pełen kłamstw"
Obajtek odpowiada na zarzuty Krawca. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

"Dlaczego w roku pandemii Orlen wypracował 3,4 mld zysku netto a przez osiem lat prezesury Pana Krawca zysk netto wyniósł 2,9 mld zł? Zysk koncernu za lata 2016-2020 wyniósł 26,2 mld zł" - napisał Obajtek w oświadczeniu, opublikowanym w poniedziałek na Twitterze.

Twierdzi, że te dane dają "obraz zmiany zarządzania, jaka dokonała się od czasów Pana Jacka Krawca".

"Przez 8 lat prezesury Pana Krawca PKN Orlen wypłacił akcjonariuszom 2,8 mld zł dywidendy, od końca 2015 r. do końca 2020 r. wypłacił 4,5 mld dywidendy" - pisze Obajtek.

Zobacz także: Nowy Ład PiS. Kto zyska, kto straci? Ekspert wyjaśnia

W poniedziałek na łamach "Newsweeka" ukazał się wywiad z byłym prezesem Orlenu Jackiem Krawcem, który ostro skrytykował rządy Daniela Obajtka w koncernie.

"Jedynym obiektywnym miernikiem oceny zarządu jest rynkowa wycena akcji na giełdzie" - powiedział Krawiec. "Odkąd pojawił się pan Obajtek cena akcji leci na łeb na szyję".

Jak stwierdził, od objęcia przez niego funkcji prezesa we wrześniu 2008 r. do odejścia pod koniec 2015 r. kurs Orlenu wzrósł o 111 proc., podczas gdy bezpośredniej konkurencji, czyli MOL-a, spadł o 3 proc., a OMV o 12 proc.

Wśród błędów nowego prezesa Krawiec wymienia m.in. zakup rafinerii w Możejkach, którą uważa za "najmniej rentowną w całym basenie Morza Bałtyckiego".

Obajtek odpiera te zarzuty i twierdzi, że obecnie kondycja rafinerii na LItwie jest stabilna, a jeszcze w 2015 r. była na skraju bankructwa.

"Odpowiednie decyzje inwestycyjne mogły poprawić sytuację Możejek, ale nie zostały podjęte wcześniej. Pierwsza instalacja petrochemiczna w Możejkach powstawała dopiero w 2019 r." - wskazuje prezes Orlenu.

Krawiec zarzuca obecnemu szefowi koncernu, że uczynił ze spółki "prywatny folwark". Zarzuca mu nepotyzm i "zatrudnianie byłej bratowej na jednym z kluczowych stanowisk". Wspomina też o "byłej agentce CBA" Sylwii Kobyłkiewicz.

"Kontrolowała zeznania majątkowe prezesa, gdy był burmistrzem Pcimia, a teraz została w nagrodę szefową Orlen Upstream?" - twierdzi były prezes naftowego giganta.

Rewelacje Krawca Obajtek nazywa kłamstwem.

"Kłamstwem jest, że obecna prezes Orlen Upstream Sylwia Kobyłkiewicz kontrolowała mój majątek, w czasach kiedy pełniłem funkcję wójta gminy Pcim. Kłamstwem jest również informacja, że zatrudniłem na wysokim stanowisku w Orlenie moją bratową" - pisze Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(99)
loka
rok temu
Może Krawiec ponownie powinien zabrać głos w celu przeproszenia obecnego prezesa orlenu? Obajtka wywiad otworzył mi oczy na opozycje.
wiktoria
rok temu
O patrzę Newsweek idzie śladami Wyborczej, by nagłośnić fikcyjną aferę na Obajtka, bo jak widać to ostatnio gorący temat. Ale tu też nie ma dowodów konkretnych, więc i tym się zapewne oberwie skierowaniem do sądu.
miruś
rok temu
Gdyby ten Krawiec jeszcze miał jakąkolwiek rację...a tak to chyba tylko próbuje na nowo o sobie przypomnieć społeczeństwu
zusik
rok temu
Obecny prezes znacznie więcej ogarnął w kwestii Orlenu niż ten poprzedni.. nie oszukujmy się poprzedni to była żenada na całego.
Kasia3
rok temu
Oburzające są te kłamstwa, i że ktoś je napisał i wydał albo w ogóle posłał w eter. Ja bym na miejscu Obajtka wytoczyła kolejny proces.
...
Następna strona