Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Orbis wycofany z giełdy? To już prawie pewne

4
Podziel się:

Nowy właściciel większościowego pakietu Orbisu ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Orbisu po cenie 115 zł za sztukę. Jeśli przekroczy 95 proc. akcji to będzie przymusowy wykup i wycofanie z notowań giełdowych. Wszystko zależy od decyzji jednego akcjonariusza.

Orbis po 22 latach może być wycofany z giełdy
Orbis po 22 latach może być wycofany z giełdy (123RF)
bECVBcjp

Informację podał wzywający oraz Santander Biuro Maklerskie jako podmiot pośredniczący w transakcji. Swój pakiet 85,8 proc. akcji sprzeda na pewno Accor, który w ten sposób właściwie tylko przenosi akcje do spółki zależnej AccorInvest, dewelopera nieruchomości hotelowych.

Ale przy okazji sprzedażą mogą być zainteresowani inni akcjonariusze. Kluczowa będzie decyzja Nationale-Nederlanden OFE, który ma 10,2 proc. udziału w Orbisie. Jeśli fundusz pozbędzie się swojego pakietu, to Orbis po dwudziestu dwóch latach - debiut był w listopadzie 1997 roku - zniknie z giełdy.

"W wyniku wezwania, wzywający, jako podmiot nabywający akcje, zamierza nabyć 46 077 008 akcji uprawniających do 46 077 008 głosów na walnym zgromadzeniu, stanowiących 100 proc. głosów na walnym zgromadzeniu i 100 proc. kapitału zakładowego spółki" - podano w komunikacie.

bECVBcjr

Zobacz też: Nie siedź w hotelu! "Tunezja ma do zaoferowania więcej niż hotel all-inclusive"

Decyzja Nationale Nederlanden OFE wydaje się oczywista. 115 zł to najwyższa cena, jaką akcje Orbisu osiągnęły w swojej giełdowej historii. Wysłaliśmy pytanie do funduszu, niestety komentarza nie będzie - informuje rzecznik NN OFE Marta Pokutycka-Mądrala.

Jeżeli w wyniku wezwania zostanie osiągnięty próg 95 proc. ogólnej liczby głosów, wzywający nie wyklucza rozpoczęcia przymusowego wykupu akcjonariuszy mniejszościowych - podano także.

bECVBcjx

"Ponadto, jeżeli będzie to prawnie dopuszczalne, wzywający może postanowić o podjęciu czynności zmierzających do wycofania akcji z obrotu na rynku regulowanym. Zgodnie z art. 91 Ustawy wycofanie akcji z obrotu wymaga zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego" - czytamy też w informacji.

Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na sprzedaż akcji przewidziano na 5 lutego 2020 r., a zakończą się 5 marca 2020 r. Ostateczne rozliczenie transakcji odbędzie się 11 marca 2020.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECVBcjS
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Były pracowni...
2 lata temu
A co na to były prezes grelowski
axe
2 lata temu
Młodzi historycy OPISZCIE TEN PRZYKŁAD klasycznej, lewndowskiej prywatyzacji PRZEDWOJENNA panswowa firma z miliardowym majtkiem (same hotele w dobrych punktach) oddana az grosze dwum francuskim nastolatkom.... i co z tego wynikło....
drozd
2 lata temu
Kolejny sukces PiS i premiera znawcy ruchu drogowego. Kiedy znikną Polskę z UE?
bECVBcjT
ELSA
2 lata temu
ODKĄD ACCOR PRZEJĄŁ ORBIS ZACZĘŁA SIĘ KATASTROFA -- A BYŁO TAK PIĘKNIE .........