Notowania

orlen
06.12.2019 09:07

Orlen chce kupić Energę. Krzysztof Tchórzewski dla money.pl: Proces łatwiejszy niż połączenie z Lotosem

- Jeśli myślimy o dalszym umacnianiu pozycji międzynarodowej Orlenu, to przejęcie Energi, jest krokiem w tym kierunku - mówi w rozmowie z money.pl były minister energii Krzysztof Tchórzewski. Dodaje, że zakup spółki energetycznej będzie łatwiejszy niż fuzja z Lotosem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Daniel Obajtek i Krzysztof Tchórzewski (Fot: Tomasz Gzell)

Kilkadziesiąt minut po czwartkowym zamknięciu notowań na Giełdzie Papierów Wartościowych PKN Orlen ogłosił wezwanie na zakup 100 proc. akcji energetycznej spółki Energa. Ustalił cenę akcji na 7 zł. Jeśli odpowiedzą akcjonariusze posiadający 66 proc. głosów, proces wejdzie w kolejny etap. Dla zakupu kluczowa będzie zgoda Komisji Europejskiej, która już bada jeden wniosek koncernu z Płocka.

Daniel Objatek, prezes PKN Orlen
Orlen nie może przestać kupować. Po Lotosie czas na spółkę Energa

- Na pewno będzie to proces konsolidacji dużo łatwiejszy do przeprowadzenia niż połączenie Orlenu z Lotosem. Przejmowana jest bowiem spółka prowadząca inną działalność podstawową - mówi o pomyśle w rozmowie z money.pl Krzysztof Tchórzewski, były minister energii. Dodaje, że wezwanie na akcje oznacza, iż w razie zakupu Energa pozostanie spółką zewnętrzną w stosunku do Orlenu. Zmieni się jedynie właściciel.

- Jeśli popatrzymy na pomysł tworzenia narodowego czempiona, a taki cel postawił sobie Orlen, to zakup Energi jest dużo bardziej trafny niż przejęcie Lotosu, bo zwiększa potencjał gospodarczy i możliwości Orlenu, a łatwiej go przeprowadzić - dodaje polityk.

Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

W swojej podstawowej działalności paliwowej Orlen już stał się liderem nie tylko na rynku polskim, ale i przynajmniej dwóch ościennych - czeskim i litewskim. Do tego zyskuje coraz większy udział w rynku niemieckim.

- Jeśli myślimy o dalszym umacnianiu pozycji międzynarodowej Orlenu, to przejęcie Energi, jest krokiem w tym kierunku, a konsekwencja zarządu w realizacji postawionych celów zasługuje na uznanie - podsumowuje Krzysztof Tchórzewski.

W razie zakupu przez Grupę Orlen spółki Energa, łączna produkcja energii elektrycznej sięgnie ponad 11,6 TWh, co będzie stanowić około 7 proc. łącznej produkcji w Polsce. W oficjalnym komunikacie PKN Orlen podkreśla także możliwość wykorzystania doświadczenia obu firm w przyspieszeniu budowy morskich farm wiatrowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: orlen, energa, przejęcie, zakup, wezwanie na akcje, wiadomości, wiadomości, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-12-2019

PKA może niech ORLEN obok RUCHU i ENERGI przejmie jeszcze ŻABKĘ, BIEDRONKĘ i SKŁADY BUDOWLANE. Wszędzie będzie można kupić paliwo w kanistrach. Panie … Czytaj całość

05-12-2019

AaaaPolski Koncern Energetyczo Paliwowo Pisowy.. Nie kupujesz w Nim to nie istniejszesz

06-12-2019

xyzLudziom wetknęli zachwalając jaki to znakomity walor, papier po 16 zł z okładem teraz dadzą po 7 zł czysty zysk to z całą pewnością budzi uznanie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)