Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orlen Południe nabył biogazownię rolniczą o mocy 1,99 MW w Konopnicy

2
Podziel się:

Orlen Południe - spółka z Grupy Orlen - nabył biogazownię rolniczą Bioenergy Project w Konopnicy o mocy 1,99 MW, którą planuje przekształcić w wytwórnię biometanu, podał PKN Orlen. W celu zabezpieczenia łańcucha dostaw, pozyskana została także spółka Biozec, odpowiedzialna za sprzedaż i dystrybucję dostarczanej przez biogazownię energii cieplnej.

Orlen Południe nabył biogazownię rolniczą o mocy 1,99 MW w Konopnicy

Realizacja projektu wpisuje się w strategię budowy nowej linii biznesowej Orlen Południe w obszarze produkcji biogazu. Zakłada ona m.in rozbudowę możliwości produkcyjnych pozyskanych aktywów do ok. 7 mln m3 biometanu rocznie, zapewniono.

"Transformację energetyczną traktujemy jako szansę na wejście w nowe segmenty biznesowe. Zgodnie z nową strategią do 2030 r. budujemy efektywny ekonomicznie i energetycznie system odnawialnych źródeł energii. Rozwój działalności w obszarze biogazu doskonale wpisuje się w te założenia.Jednocześnie wzmacniamy kompetencje i pozycję rynkową Orlen Południe, spółki z naszej grupy, która wzbogaca swoje portfolio o kolejny bioprodukt" - powiedział prezes Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Biogazownia o mocy 1,99 MW w Konopnicy, w gminie Rawa Mazowiecka, została oddana do użytku w styczniu 2012 r. Do procesu fermentacji instalacja wykorzystuje głównie pozostałości z tłoczenia soków z jabłek, a w mniejszym stopniu też inne surowce, m.in. porzeczkę. Zakład posiada dobrą lokalizację ze względu na rozległe tereny sadownicze znajdujące się w okolicy, co oznacza stały dostęp do surowca potrzebnego do produkcji biogazu. Aktualnie instalacja wykorzystywana jest do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej na rynku lokalnym. Orlen Południe planuje jej przekształcenie w wytwórnię biometanu, który będzie dystrybuowany do odbiorców poprzez przyłączenie do sieci dystrybucyjnej. Celem jest rozbudowa zakładu do możliwości produkcji ok. 7 mln m3 biometanu rocznie, co może nastąpić już w roku 2022, podano także w materiale.

Transakcja zapewni także spółce Orlen Południe pozyskanie wykwalifikowanej kadry, która jest niezbędna do dalszego efektywnego rozwoju w ramach sieci wytwórców biogazu rolniczego, zaznaczył Orlen.

Zakup Bioenergy Project jest pierwszą transakcją realizowaną w ramach pilotażowego programu pozyskiwania firm w obszarze produkcji biogazu. Program, mający na celu stworzenie nowej linii biznesowej, obok przejęcia i modernizacji istniejących obiektów, zakłada również budowę własnych instalacji. W tym celu w lipcu br. został podpisany list intencyjny ze spółką H.Cegielski-Poznań, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa (KOWR) i Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu. Projekt zakłada budowę biogazowni w gospodarstwach rolnych, prowadzonych obecnie przez spółki, nad którymi nadzór właścicielski sprawuje KOWR. W przyszłości gospodarstwa te mogłyby stać się własnością lub zostać wydzierżawione od KOWR przez Orlen Południe. Wykonawcą biogazowni zostałaby zgodnie z porozumieniem spółka H.Cegielski-Poznań. Spółka posiada prawa do licencji na produkcję innowacyjnych biogazowni opartych o polski patent, należący do Dynamic Biogas, podkreślono również.

Jak podano w materiale, Orlen Południe konsekwentnie przekształcana jest w nowoczesną biorafinerię, realizującą ekologiczne inwestycje. W Trzebini trwa budowa pierwszej w Polsce i największej w Europie instalacji do produkcji zielonego glikolu propylenowego, a także pilotażowej instalacji do produkcji kwasu mlekowego z wykorzystaniem mikroorganizmów. Spółka planuje również budowę instalacji do produkcji bioetanolu II generacji w Jedliczu. Ponadto w Trzebini powstaje też instalacja do produkcji paliwa wodorowego, dla którego surowcem może być właśnie biometan. Pod koniec lipca br. PKN Orlen informował, że Orlen Południe analizuje możliwość budowy 20 biogazowni rolniczych.

Działalność biznesowa Orlen Południe koncentruje się na głównych segmentach produktowych związanych z produkcją i sprzedażą biopaliw i biokomponentów, parafin oraz rozpuszczalników.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Mmm
3 lata temu
I bardzo dobrze. Będzie czym palić jak kupione niedawno gazety się nie sprzedadzą.
:))
3 lata temu
Orlen na zakupach :)