Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Orlen Projekt: Odstąpiliśmy od umowy z Polwaksem w związku z brakiem płatności

0
Podziel się:

Warszawa, 05.04.2019 (ISBnews) - Orlen Projekt miał pełne prawo do odstąpienia od umowy i zaprzestania realizacji prac inwestycyjnych przy budowie instalacji odolejania w związku z brakiem płatności ze strony Polwax za wykonane usługi, przekonuje spółka.

Orlen Projekt: Odstąpiliśmy od umowy z Polwaksem w związku z brakiem płatności

"Najważniejszą zasadą w biznesie jest wiarygodność i odpowiedzialność. Firmy, które przestrzegają tych zasad regulują rachunki za wykonaną pracę w terminie lub starają się polubownie rozwiązywać spory w drodze bezpośrednich negocjacji i rozmów. Spółka Polwax, jak się wydaje, postanowiła jednak działać inaczej, publikując w mediach nieprawdziwe informacje i zarzuty na temat kontrahenta, czyli spółki Orlen Projekt" - czytamy w stanowisku Orlen Projekt opublikowanym w odpowiedzi na informacje upublicznione przez spółkę Polwax

Władze Orlen Projekt podkreślają, że w swoich komunikatach ograniczały się wyłącznie do adekwatnej odpowiedzi na nieprawdziwe twierdzenia i zarzuty przedstawiane w informacjach i raportach bieżących Polwax, naruszające dobre imię i prawnie chronione interesy spółki.

"Nie jest zasadne twierdzenie spółki Polwax, że Orlen Projekt nie dochował należytej staranności w zakresie dokumentacji do spornych faktur. Co więcej, znamienne jest, że w ramach trwającej współpracy stron przedstawiana przez Orlen Projekt forma dokumentacji była do tej pory uznawana przez spółkę Polwax za akceptowalną, i na jej podstawie dokonywano płatności należnego Orlen Projekt wynagrodzenia" - czytamy dalej.

W tym kontekście aktywność medialną spółki Polwax można ocenić jako próbę dyskredytowania kontrahenta, któremu dłużny jest ponad 9,5 mln zł, wynika z oświadczenia.

"Przykładem takich działań jest także opublikowany przez Polwax w dniu 4 kwietnia 2019 r. raport bieżący nr 18/2019, sugerujący, że w tym dniu Polwax złożył spółce Orlen Projekt oświadczenie od odstąpieniu od umowy z powodu licznych uchybień wykonawcy w trakcie realizacji inwestycji. Przede wszystkim, pismo Polwax zawierające oświadczenie od odstąpieniu od umowy zostało faktycznie doręczone Orlen Projekt dopiero w dniu 5 kwietnia 2019 r., a więc już po publikacji tego raportu" - podano.

Ponadto, to spółka Orlen Projekt skutecznie odstąpiła od umowy już 26 marca 2019 r., co samo w sobie czyni podjętą przez Polwax próbę nieskuteczną, dodał Orlen Projekt.

W ocenie Orlen Projekt, oświadczenie Polwax zostało złożone z naruszeniem przepisów prawa oraz postanowień umowy, w konsekwencji czego nie wywołuje ono skutków prawnych, a faktycznym powodem jego złożenia było nieuzyskanie przez spółkę Polwax gwarancji zapłaty wynagrodzenia należnego Orlen Projekt za roboty budowlane przewidzianego umową (w kwocie ok. 100 mln zł), której termin udzielenia bezskutecznie upłynął właśnie w dniu 4 kwietnia 2019 r.

Orlen Projekt pod obecną nazwą działa od 2001 roku. Firma wchodzi w skład grupy kapitałowej Orlen.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)