Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Panathea złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia Dolnośląskiej Grupy Aptecznej

1
Podziel się:

Panathea złożyła do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek ws. przejęcia kontroli nad Dolnośląską Grupą Apteczną, podał Urząd.

Panathea złożyła wniosek do UOKiK ws. przejęcia Dolnośląskiej Grupy Aptecznej

Wniosek wpłynął 25 marca br., sprawa jest w toku.

Koncentracja nastąpi w formie przejęcia bezpośredniej i wyłącznej kontroli przez Panathea nad Dolnośląską Grupą Apteczną przez nabycie wszystkich akcji od akcjonariuszy, podano.

Głównym przedmiotem działalności Panathei jest prowadzenie działalności holdingowej. Faktycznym przedmiotem działalności większości podmiotów zależnych od Panathea Sp. z o. o oraz pasywnego uczestnika koncentracji - Dolnośląskiej Grupy Aptecznej S.A - jest prowadzenie aptek, w szczególności prowadzona w nich sprzedaż detaliczna produktów farmaceutycznych, a w ubocznym zakresie prowadzenie sprzedaży detalicznej produktów tradycyjnie sprzedawanych w aptece, takich jak wyroby medyczne (włączając ortopedyczne), kosmetyki apteczne i artykuły toaletowe.

"Transakcja umożliwi przedsiębiorcom między innymi rozszerzenie merytorycznej bazy prowadzenia działalności np. poprzez wymianę wzajemnych doświadczeń, co umożliwi sprawniejsze reakcje na niestandardowe pytania pacjentów, a także pozwoli uzyskać inne pozytywne efekty. W niniejszej koncentracji w aspekcie produktowym rynek właściwy stanowi sprzedaż detaliczna wyrobów farmaceutycznych realizowana przez apteki, obejmująca produkty lecznicze i inne produkty tradycyjnie dystrybuowane przez apteki (np. kosmetyki apteczne i niektóre wyroby medyczne). Właściwy rynek geograficzny stanowi rynek lokalny, ograniczony do obszaru wyznaczonego promieniem ok. 1 km od punktu centralnego lokalizacji placówki" - czytamy w komunikacie.

Rynki geograficzne, na których działają apteki (punkty apteczne) należące do przedsiębiorców uczestniczących w koncentracji, nie pokrywają się. Brak jest zatem rynków wspólnych, na które koncentracja wywiera wpływ w układzie horyzontalnym. Podmioty z grupy Panathea oraz Dolnośląskiej Grupy Apteczna prowadzą swoje placówki na terenach niepokrywających się województw, a tym samym miejscowości, podkreślił Urząd.

Przejęcie kontroli nie będzie wywierało wpływu na rynek w ujęciu wertykalnym. Przedsiębiorcy działają na tym samym szczeblu obrotu. Pomiędzy przedsiębiorcami uczestniczącymi w koncentracji nie zachodzą (rzeczywiście oraz potencjalnie) powiązania dostawca - odbiorca. Brak jest zatem rynków wertykalnie powiązanych, na które koncentracja wywiera wpływ w układzie wertykalnym.

Pomimo istnienia kilku rynków, na które koncentracja wywiera wpływ w układzie konglomeratowym, to mając na uwadze specyfikę powyższych rynków - w opinii podmiotu zgłaszającego planowana transakcja nie wpłynie na ich obecną strukturę.

Mając na uwadze okoliczność braku geograficznych rynków wspólnych przedsiębiorców biorących udział w koncentracji oraz fakt ogólnego rozproszenia rynku aptecznego w Polsce, należy stwierdzić, że wpływ koncentracji na poszczególne lokalne rynki detalicznej sprzedaży wyrobów farmaceutycznych jest znikomy. W szczególności przeprowadzenie koncentracji nie będzie wywierało wpływu na konkurencję w ujęciach horyzontalnym i wertykalnym, podsumowano.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Cisza przed b...
3 lata temu
Obserwuj mocno wyprzedany Bioton