Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PARP: W naborze do programu 'Bony na innowacje dla MŚP' złożono 565 wniosków

0
Podziel się:

W zakończonym ostatnim naborze do programu "Bony na innowacje dla MŚP" przedsiębiorcy złożyli 565 wniosków na kwotę prawie 162,3 mln zł, podała Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Projekt jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój.

PARP: W naborze do programu 'Bony na innowacje dla MŚP' złożono 565 wniosków

Program "Bony na innowacje dla MŚP" jest podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich - usługowy - umożliwia opracowanie nowego lub znacząco ulepszonego produktu, technologii lub projektu wzorniczego poprzez zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych. Pomyślne ukończenie tego etapu daje możliwość ubiegania się o dofinansowanie na wdrożenie pomysłu na innowację technologiczną w ramach drugiego etapu - inwestycyjnego. Równolegle trwały konkursy na dofinansowanie projektów, które realizują rządowy program Dostępność Plus. W tym wypadku szanse na dofinansowanie mają innowacje produktowe, które ułatwią codzienne funkcjonowanie osób z różnymi rodzajami ograniczeń, w tym np. seniorów, osób niepełnosprawnych, dużych rodzin, podano.

"W ostatniej rundzie naboru (zakończonej 30 grudnia 2020 r.) do pierwszego etapu usługowego konkursu ogólnego oraz komponentu Dostępność Plus przedsiębiorcy złożyli aż 534 projekty. Tak duże ogólne zainteresowanie czyni konkurs jednym z najbardziej przystępnych źródeł finansowania innowacji. Od marca ubiegłego roku, czyli od początku trwania epidemii koronawirusa i wywołanego nim kryzysu, przedsiębiorcy złożyli 1 562 wniosków o wsparcie z funduszy unijnych. To średnio ponad 156 projektów miesięcznie. Przed pandemią było ich 1,5 razy mniej" - powiedziała prezes PARP Małgorzata Oleszczuk, cytowana w komunikacie.

Od początku trwania projektu, czyli od sierpnia 2015 r., firmy złożyły w sumie 5 142 tys. wniosków na kwotę ponad 1,373 mld zł. Część z nich otrzymała już wsparcie w wysokości ok. 266 mln zł, a kolejne firmy czekają, ponieważ proces oceny wniosków trwa na bieżąco. Największym zainteresowaniem konkurs cieszy się wśród firm z branż (wg Polskiej Klasyfikacji Działalności PKD): przetwórstwo przemysłowe; działalność profesjonalna, naukowa i techniczna; informacja i komunikacja; handel hurtowy i detaliczny; budownictwo, wskazano również.

Łączny budżet czterech konkursów (usługowy: ogólny, Dostępność Plus; inwestycyjny: ogólny, Dostępność Plus) w ostatnim naborze (lata 2019-2020) wynosił 160 mln zł, a łącznie we wszystkich naborach od 2015 r. do 2020 r. to blisko 0,5 mld zł (487,43 mln zł).

W konkursie usługowym przedsiębiorcy musieli wnieść wkład własny w wysokości 15% kosztów projektu. Maksymalne wsparcie, na jakie mogą liczyć, to 340 tys. zł., całkowita wartość projektu nie może przekroczyć 400 tys. zł. W konkursach inwestycyjnych wymagany jest większy wkład własny, czyli - w zależności od wielkości firmy oraz miejsca wdrożenia innowacji - co najmniej 30% wartości projektu, ale też przedsiębiorcy mogą liczyć na większe dofinansowanie - maksymalnie 560 tys. zł. Na tym etapie całkowity koszt projektu musi się zamknąć w kwocie 800 tys. zł.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)