Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PERN: 1 lipca trzy nitki rurociągu Przyjaźń będą włączone do eksploatacji

0
Podziel się:

Warszawa, 04.06.2019 (ISBnews) - Dystrybutorzy i odbiorcy ropy naftowej przesyłanej poprzez rurociąg Przyjaźń do Polski i Niemiec uzgodnili procedurę rozpatrzenia roszczeń rafinerii, odbierających surowiec z Rosji, podał PERN. Jednocześnie zostało potwierdzone ustalenie o wznowieniu dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń na dzień 10 czerwca. PERN zapewnił, że jest gotowy operacyjnie do wznowienia tłoczenia.

PERN: 1 lipca trzy nitki rurociągu Przyjaźń będą włączone do eksploatacji
bEUCHaoR

"Częściowe wznowienie dostaw surowca z Rosji rurociągiem Przyjaźń nastąpi 10 czerwca. Spółka Transnieft, która potwierdziła wolę zapłaty za roszczenia słusznie zgłoszone, jest w trakcie oczyszczania tej części rurociągu. Natomiast 1 lipca wszystkie trzy nitki rurociągu zostaną włączone do bieżącej eksploatacji" - czytamy w komunikacie.

"To były dobre i konstruktywne rozmowy. Sprawa jest złożona, jednak obu stronom udało się wypracować porozumienie" - podkreślił minister energii Krzysztof Tchórzewski, cytowany w osobnym komunikacie.

PERN zaznaczył, że nieprzerwanie dostarcza ropę do rafinerii. Tłoczony surowiec jest zmieszany w taki sposób, aby poziom zanieczyszczenia chlorkami organicznymi odpowiadał poziomowi, jaki określili klienci. Blendowanie w odpowiednich proporcjach powoduje, że rafinerie mogą prowadzić swoją działalność w sposób nieprzerwany i niezakłócony. Ponadto klienci PERN wykorzystują ropę pochodzącą z zapasów oraz dostaw realizowanych drogą morską.

bEUCHaoT

PERN od 19 kwietnia 2019 r., kiedy uzyskał informację o zwiększonym stężeniu chlorków organicznych, jest w stałym kontakcie z klientami i jako dostawca usług logistycznych, realizuje ich wytyczne. 24 kwietnia na podstawie uzgodnień z rafineriami nastąpiło wstrzymanie dostaw ropy do polskiego systemu przesyłowego z uwagi na jakość surowca. Poziom zanieczyszczeń zagrażał funkcjonowaniu rafinerii. W tym momencie rafinerie są obsługiwane z dostaw morskich poprzez Naftoport, a dodatkowo dla polskich rafinerii zostały udostępnione częściowo zapasy obowiązkowe.

Ropa rurociągiem Przyjaźń dostarczana jest do Płocka, Gdańska oraz 2 rafinerii niemieckich: Total w Leunie oraz PCK w Schwedt.

PERN to krajowy lider logistyki naftowej i wiodący podmiot w zakresie magazynowania ropy naftowej i paliw płynnych oraz transportu rurociągowego ropy naftowej i paliw.

bEUCHapu
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)