Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE bada możliwość użycia odpadów poprodukcyjnych jako surowców do sprzedaży

0
Podziel się:

Polska Grupa Energetyczna (PGE) analizuje możliwość wykorzystania odpadów poprodukcyjnych, takich jak gips i popioły, jako surowców do sprzedaży, poinformował prezes Henryk Baranowski. Linia biznesowa zajmująca się tym obszarem mogłaby zostać utworzona do końca roku.

PGE bada możliwość użycia odpadów poprodukcyjnych jako surowców do sprzedaży

"Z naszej działalności powstaje dużo odpadów - popiołów, gipsów - która można zacząć traktować jako surowce. Ponieważ Europa się dekarbonizuje, powstaje zapotrzebowanie na tego typu produkty"- powiedział Baranowski dziennikarzom w kuluarach szczytu Eurelectric we Florencji.

Podkreślił, że dla spółki jest to najprostszy element realizacji idei gospodarki obiegu zamkniętego.

"Chcemy to spiąć w jedną linię biznesową. Dziś zajmują się tym zagadnieniem dwie spółki - jedna pod PGE GiEK, druga należąca do aktywów przejętych od EDF. Chcemy doprowadzić do tego, by była jedna spółka bezpośrednio podlegająca pod centralę" - wskazał prezes.

Dodał, że ujednolicenie linii biznesowej może nastąpić "do końca roku".

Zarząd PGE zlecił badanie tego zagadnienia w grupie i otrzymał już pierwsze wnioski. Zdaniem prezesa, grupa może skorzystać zarówno zarabiając na sprzedaży uzyskanych surowców, jak i znacząco ograniczyć koszty środowiskowe.

"Zmiana klasyfikacji odpadu na surowiec może pozwolić na oszczędności nawet kilkuset milionów złotych rocznie" - podkreślił Baranowski.

Wcześniej podczas panelu prezes PGE wskazywał na wyzwania, jakie stoją przed spółką i całą polską energetyką, w związku z procesem dekarbonizacji. Jedną z odpowiedzi mają być działania z zakresu gospodarki obiegu zamkniętego.

"Znaczna część floty wytwórczej jest przestarzała i będzie wyłączana w perspektywie najbliższej dekady. Będziemy zastępować stare jednostki mniej emisyjnymi" - powiedział.

Podkreślił też, że grupa ma ambicje zbudowania farm wiatrowych na morzu o docelowej całkowitej mocy zainstalowanej 3 GW. Wśród planów jest też budowa bloków gazowych, m.in. w Dolnej Odrze. Wskazał również na zapisane w projekcie Polityki Energetycznej Polski plany budowy bloków jądrowych, z których jeden mógłby zastąpić istniejącą jednostkę węglową w Bełchatowie.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Kamila Wajszczuk

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)