Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE EO: Robot podwodny skontroluje w tym roku trzy elektrownie wodne

1
Podziel się:

Robot podwodny z sonarem skontroluje w tym roku stan techniczny trzech elektrowni wodnych należących do PGE Energia Odnawialna (PGE EO): Dębe, Smardzewice i Krępna, podała spółka. W kolejnych latach sprzęt będzie wykorzystywany we wszystkich obiektach hydrologicznych należących do spółki.

PGE EO: Robot podwodny skontroluje w tym roku trzy elektrownie wodne

"Do tej pory sprzęt pracował w należącej do PGE Energia Odnawialna Elektrowni Wodnej Dębe, usprawniając pracę służb eksploatacyjnych podczas kontroli stanu technicznego urządzeń znajdujących się pod wodą. Jedną z jego największych zalet okazała się możliwość monitorowania gromadzących się w pobliżu kratownicy zanieczyszczeń, nawet przy bardzo słabej widoczności" - czytamy w komunikacie.

W czasie pracy robot obsługiwany jest przez dwóch pracowników elektrowni. Jeden z nich, odpowiedzialny za sterowanie, przy pomocy specjalnego joysticka porusza robotem zarówno na powierzchni, jak i pod wodą. Obraz z kamer i sonaru - który jest swoistym GPS-em dla robota - trafia bezpośrednio na monitor operatora, który musi odpowiednio zinterpretować zdjęcia. Zadaniem drugiej osoby jest kontrolowanie, czy ponadstumetrowa kablolina, biegnąca od robota do źródła zasilania, nie uległa skręceniu oraz czy pojazd nie zboczył z kursu, wskazano również.

"Do tej pory monitoringu podwodnych części elektrowni dokonywała wynajęta ekipa nurków. Odpowiadała ona za kontrolę stanu technicznego urządzeń oraz oczyszczanie kratownic, które chronią turbiny przed napływającymi śmieciami. Dzięki użyciu robota zadania związane z monitoringiem wykonywane są szybciej, precyzyjniej i taniej. Biorąc pod uwagę wszystkie elektrownie należące do spółki, może to przynieść oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych rocznie" - powiedział p.o. prezesa PGE EO Paweł Mazurkiewicz, cytowany w materiale.

PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 14 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz jedną farmę fotowoltaiczną na Górze Żar. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2 188,9 MW.

Grupa PGE wytwarza 43% produkcji energii elektrycznej (w tym segment Energetyki Konwencjonalnej ok. 42%) w Polsce oraz 25% ciepła z kogeneracji. Dodatkowo, 9% krajowej energii odnawialnej pochodzi z jej instalacji. Linie dystrybucyjne GK PGE obejmują ok. 40% powierzchni Polski i dostarczają energię elektryczną do 5,4 mln odbiorców końcowych, czyli 25% klientów w kraju. Na rynku detalicznym ma 5,3 mln klientów, stanowiących ok. 30% odbiorców końcowych w Polsce. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 25,95 mld zł w 2018 r.

energetyka
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Ekolog
4 lata temu
A gdzie artykuł o 6 miliardach zł kary dla PGE za emisję CO2 ?