Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Anna Unton
|

PGNiG i PGE łączą siły. Chcą przejąć biznes od Czechów

41
Podziel się

PGNiG i PGE złożyły wspólnie ofertę na zakup polskiego biznesu ciepłowniczego należącego do czeskiej grupy CEZ - poinformowały spółki w piątek. Czeski koncern chce wyjść z segmentów i rynków o nieatrakcyjnych perspektywach.

PGNiG i PGE łączą siły. Chcą przejąć biznes od Czechów
PGE i PGNiG chcą kupić elektrociepłownię w Chorzowie należącą do czeskiej grupy CEZ.
bDRTVKad

Oferta jest niewiążąca, jednak PGNiG i PGE deklarują, że będą dalej współpracować, aby złożyć ofertę wiążącą. Zapewniają również, że taki zakup byłby zgodny z ich strategiami.

CEZ to czeski koncern energetyczny z siedzibą w Pradze. Zajmuje się głównie produkcją i sprzedażą energii elektrycznej i ciepła. Posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii i Bułgarii i Turcji. Większościowym udziałowcem jest skarb państwa Republiki Czeskiej.

CEZ wszedł na polski rynek energetyczny w 2006 roku, kupując elektrownie Skawina i Elcho (obecnie CEZ Chorzów) od amerykańskiej firmy PSEG. Również od 2006 roku spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

bDRTVKaf
Zobacz także: Polska ogranicza sobie możliwość obrony interesów gospodarczych. "Kto w UE wejdzie z nami w koalicję?"

CEZ Skawina jest drugim co do wielkości dostawcą ciepła do Krakowa i Skawiny. CEZ Chorzów to jeden z największych dostawców ciepła do Katowic i innych aglomeracji miejskich na Śląsku.

Sprzedaż polskich spółek jest zgodna ze strategią grupy CEZ, która - jak ogłosiła w czerwcu tego roku - chce wyjść z segmentów i rynków o nieatrakcyjnych perspektywach.

bDRTVKal

Strategia zakłada sukcesywną sprzedaż wybranych aktywów w Polsce oraz w krajach Europy Południowo-Wschodniej. Wyjątkiem są firmy nastawione na nowoczesne usługi energetyczne (ESCO), które z kolei CEZ chce dalej rozwijać zarówno w kraju, jak i za granicą.

W październiku czeska grupa energetyczna rozpoczęła pierwszą rundę procesu sprzedaży polskich aktywów, która miała zakończyć się 7 grudnia złożeniem ofert wstępnych. Do końca września zainteresowanie zakupem od CEZ polskiego biznesu ciepłowniczego wyraziło 14 inwestorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDRTVKaG
giełda
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Endriu
4 miesiące temu
Znajomy pracował w tej elektrowni. Ponoć Zbudowali ją Amerykanie z przeznaczeniem na 30 lat. Po 10-12 latach sprzedali Czechom. Mineło kolejne 10 lat i chcą kupić Polacy. Akurat jak zbliża się czas remontów generalnych... brawo!
hahaha
4 miesiące temu
czesi pozbywają się złomu a ci kupują i tak zapłaci podatnik!!!!!
gil
4 miesiące temu
czy zrobimy taki sam interes jak na zakupie Vattenfall gdzie zapłaciliśmy kwotę kilka razy większą od kwoty ze sprzedaży. Żądam podania tych cen
bDRTVKaH
Olo
4 miesiące temu
To co w tym kraju jest nasze tzn polskie
o co chodzi?
4 miesiące temu
Czesi twierdzą że chcą wyjść z nieatrakcyjnego sektora - skoro taki nieatrakcyjny czemu zgłosiło się 14 inwestorów żeby to odkupić?
...
Następna strona