Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG odbierze 3 IV spotową dostawę ok. 73 tys. ton LNG z USA

2
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) kupiło w transakcji spot ładunek ok. 73 tys. ton skroplonego gazu ziemnego (LNG) ze Stanów Zjednoczonych od firmy Total, podała spółka. Odbiór dostawy zaplanowano na 3 kwietnia 2019 roku w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.

PGNiG odbierze 3 IV spotową dostawę ok. 73 tys. ton LNG z USA

"Gaz ziemny LNG został skroplony i załadowany w terminalu eksportowym w Sabine Pass w USA. Metanowiec o nazwie 'GasLog Hong Kong' transportuje ok. 73 tys. ton LNG, co po regazyfikacji odpowiada to ok. 100 mln m3 gazu ziemnego. Ładunek zakupiono od francuskiej firmy Total, która zawarła wcześniej długoterminową umowę na odbiór amerykańskiego gazu LNG" - czytamy w komunikacie.

Będzie to piąta dostawa typu spot w 2019 r. (w całym roku 2018 były 4 dostawy tego typu) i 55. dostawa ogółem od czasu uruchomienia terminalu w Świnoujściu. Gaz w tych dostawach pochodził z Kataru, Norwegii i USA.

"PGNiG spodziewa się kolejnych dostaw amerykańskiego LNG m.in. w ramach rozpoczynającego się w tym roku długoterminowego kontraktu z Cheniere Marketing International LLP. Odbiór pierwszego ładunku w ramach tego kontraktu planowany jest w połowie roku 2019" - przypomniano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
Brrr zimno do...
5 lata temu
Coś mi się zdaje że jesteś niezbyt kompetentny w tej materi. Otóż transakcje spot to jedne z najtańszych możliwości zakupu skroplonego gazu na świecie. Zwykle ten gaz kupuje się już z gazowców załadowanuch skoroplonym gazem ,które znajdują się już na morzu i płyną jak w tym przypadku do Europy. Jednak właściciel tego ładunku z wiadomych dla niego powodów chce ten ładunek sprzedać przed przybyciem statku do portu przeznaczenia ( np.strajku portowców ,pełnych magazynów czy zminiejszonego zapotrzebowania na gaz ). Oferuje wtedy zwykle niższą cenę od rynkowej byle tylko sprzedać ładunek i nie stracić na trasakcji lub ponieść je w jak najmniejszym stopniu.
Fd
5 lata temu
Czyli kupujemy od pośrednika (Total) za nie wiadomo jaką cenę (tajemnica handlowa). Na szczęście po stronie USA takiej tajemnicy nie ma i można wyczytać to i owo. Różowo nie jest