Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PGNiG odnalazło Shreka na Morzu Norweskim.To nowe złoże gazu i ropy naftowej

15
Podziel się:

Sukcesem zakończyły się poszukiwania na Morzu Norweskim. Spółka PGNiG po 45 dniach wiercenia odkryła nowe złoże gazu i ropy. Znajduje się na głębokości około 2 tysięcy metrów poniżej dna.

PGNiG z sukcesem zakończyło poszukiwania na Morzu Norweskim.
PGNiG z sukcesem zakończyło poszukiwania na Morzu Norweskim.

Państwowa grupa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowała o odkryciu nowego złoża gazu ziemnego i ropy naftowej na Morzu Norweskim. Nazwała je Shrek.

Według wstępnych wyliczeń na złoży Shrek znajdują się zasoby surowców szacowane na 19-38 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Potwierdził to Norweski Dyrektoriat Naftowy (NPD).

- To ogromny sukces spółki PGNiG Upstream Norway, która pełni na tej koncesji rolę operatora - komentuje prezes Piotr Woźniak.

Szef PGNiG dodaje, że zgodnie z zapowiedziami prace wiertnicze na prospekcie Shrek trwały półtora miesiąca.

Zobacz także: Dodatkowe 1,5 mld m3 gazu rocznie za kilka lat. PGNiG wydobędzie gaz ze złóż węgla

- Potwierdziliśmy obecność gazu ziemnego i ropy naftowej w piaskowcach jury dolnej i środkowej. W wykonanych otworach pobraliśmy rdzenie, próbki płynów złożowych i wykonaliśmy szczegółowe pomiary geofizyczne, co pozwoliło nam wstępnie określić wielkość i jakość złoża - tłumaczy Woźniak.

Prace wiertnicze prowadzone były na morzu, gdzie głębokość wody wynosi około 350 metrów. Strop złoża stwierdzono, zgodnie z wcześniejszymi założeniami, na głębokości około 2 tys. metrów poniżej dna morskiego. Odkryte złoże znajduje się blisko 5 km od pływającej jednostki produkcyjnej i magazynującej Skarv FPSO.

- Podłączenie w przyszłości nowego złoża do istniejącej tak blisko infrastruktury wydobywczej wpłynie pozytywnie na rentowność całego projektu Skarv, na którym prowadzimy działalność. Dzięki nowemu odkryciu zwiększymy wydobycie własne na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, gdzie po 2022 roku chcemy produkować 2,5 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie - zapewnia prezes PGNiG.

Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym spółka PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 24 koncesjach poszukiwawczych i wydobywczych.

PGNiG zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu oraz dystrybucją paliw gazowych. Do jej zadań należy też zagospodarowanie złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczenie usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(15)
Simba
3 lata temu
To o ile stanieje teraz ropa lub gaz? Odpowiedź jest jedna - o 0.00. Bo się okaże, że koszt wydobycia duży, lub że lepiej sprzedać innym. W USA 1l. paliwa kosztuje 35 centów. U nas w przeliczeniu prawie 1,5$
UDZIAŁOWIEC
3 lata temu
BRAWO !!!NOTOWANIA PGNG BĘDĄ JAK PKO CIESZĄ SIE UDZIAŁOWCY MYŚLIMY ŻE BĘDZIE CO NAJMNIEJ 100 OD UDZIAŁU ORAZ CO ROCZNA DEWIDENDA CHURAAAAAAAAAAA
5555555556
3 lata temu
Wow zesłałem się w autobusie jak to przeczytałem
Yyyy
3 lata temu
Shrek? Shrek to chyba jest przewodniczący platformy jak dobrze kojarzę.
Terenia z Tor...
3 lata temu
Pan Kaczyński , człowiek sukcesu. Czego dotknie, to w pieniądz zamieni, dla dobra suwerena swego.