Notowania

Gaz płynny ma jeździć koleją. PGNiG dogaduje się z PKP Cargo

PKP Cargo podpisało z PGNiG Obrót Detaliczny list intencyjny, w którym strony zadeklarowały rozważenie współpracy w zakresie przewozu przez PKP Cargo paliwa gazowego LNG z wykorzystaniem sieci kolejowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiał prasowy)
Pociąg zamiast gazociągu. PKP Cargo chce wozić gaz płynny (Fot: PKP Cargo)

List intencyjny ma być początkiem długoterminowej współpracy nakierowanej na "przygotowanie usługi transportu kolejowego skroplonego gazu ziemnego LNG w kraju i za granicą" - podano w komunikacie. Spółki już deklarują współpracę przy przygotowaniu pilotażowego transportu LNG w relacji Świnoujście - Oświęcim w 2020 roku.

PKP Cargo wykazuje zainteresowanie, dotyczące utworzenia centrów przeładunkowych LNG, zlokalizowanych przy terminalach przeładunkowych, będących w dyspozycji spółki. Umożliwiłoby to transport intermodalny, pozwalający na szybką lokalną dystrybucję paliwa LNG do odbiorców końcowych.

- Chcemy w pełni wykorzystać potencjał biznesowy, jaki daje nam technologia LNG - powiedział Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny. - Gaz skroplony dzięki aktywności PGNIG wykorzystywany jest jako ekologiczne paliwo w przemyśle, rozwija średni i mały biznes na terenach, gdzie nie ma gazu sieciowego, znajduje zastosowanie w ciężkim transporcie kołowym oraz służy do zasilania autobusów miejskich. Jestem przekonany, że transport LNG koleją pozwoli na osiągniecie jeszcze większej skali dostaw, a co za tym idzie - zoptymalizuje parametry kosztowe oferty - dodał.

Zobacz też: Morawiecki na konferencji: dziś możemy podkreślić naszą suwerenność gazową

Aktualnie skroplony gaz z Terminalu LNG w Świnoujściu transportowany jest do odbiorców w całym kraju głównie z wykorzystaniem autocystern kriogenicznych. Uruchomienie transportu kolejowego paliwa LNG pozwoliłoby na przewożenie znacznie większych ilości gazu w krótkim czasie i tym samym otworzyło nowe perspektywy biznesowe.

Pierwszym etapem współpracy PGNiG Obrót Detaliczny i PKP Cargo ma być przygotowanie pilotażowego transportu skroplonego gazu ziemnego z Terminalu LNG w Świnoujściu na początku 2020 roku. Będzie to pierwszy tego rodzaju transport w Polsce - podano w komunikacie.

- PKP Cargo bacznie obserwuje rynek i widzimy, że dzięki importowi gazu skroplonego rośnie zapotrzebowanie na przewóz tego surowca w głąb kraju - wskazał Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo. - Tworzy się nowy sektor rynku przewozowego, na którym chcemy być obecni i zaoferować naszemu klientowi jak najlepsze warunki transportu gazu. Liczymy, że ten list intencyjny stanie się podstawą podpisania w niedalekiej przyszłości umowy przewozowej - dodał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport, giełda, wiadomości, giełda na żywo, pkp cargo, pkp, pgnig
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-10-2019

ŚciemaW czym PKP Cargo chce wozić skroplony gaz LNG ? Czyżby w big bagach?

08-10-2019

mowięNiePKP będzie wozić potężne bomby przez miasta i wsie polskie .

08-10-2019

axestrach sie bac!

Rozwiń komentarze (9)