Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PGNiG odzyska 1,5 mld dol. od Gazpromu. Ale Polacy nie zapłacą mniej za gaz

13
Podziel się:

PGNiG wystąpi formalnie do Gazpromu o zwrot nadpłaconej kwoty za gaz ziemny w związku z wyrokiem Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie i liczy na to, że środki wpłyną do spółki "jak najszybciej". Poinformował o tym prezes spółki Jerzy Kwieciński. Ceny gazu pozostają jednak bez zmian.

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński zapowiedział, że spółka będzie chciała jak najszybciej odzyskać pieniądze od Gazpromu
Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński zapowiedział, że spółka będzie chciała jak najszybciej odzyskać pieniądze od Gazpromu (East News, Grzegorz Banaszak/REPORTER)

- Będziemy starali się, żeby te środki wpłynęły do nas jak najszybciej - powiedział Kwieciński podczas briefingu.

Zaznaczył, że wyrok dotyczy formuły wyznaczania ceny w kontrakcie, nie reguluje jednak innych spraw proceduralnych, więc spółka będzie teraz formalnie się domagać od Gazpromu zwrotu nadpłaconej kwoty.

- Możemy powiedzieć, że cena była bardzo niekorzystnie kształtowana dla nas. W tej chwili jest ona znacząco powiązana z ceną gazu i z ceną gazu na rynku europejskim, tym samym jest znacznie bardziej zbliżona do ceny, po jakiej sprzedajemy gaz klientom - wskazał także prezes.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Podkreślił, że ceny płacone przez klientów spółki były kształtowane w odniesieniu do cen rynkowych gazu, stąd wyrok nie wpływa bezpośrednio na ich wysokość.

- Postanowienie Trybunału oznacza, że będziemy mieli więcej pieniędzy na inwestycje i nasza sytuacja finansowa będzie znacznie lepsza - dodał Kwieciński.

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał w poniedziałek wyrok końcowy w postępowaniu arbitrażowym z powództwa PGNiG przeciwko PAO Gazprom i OOO Gazprom Export, dotyczącym obniżenia ceny kontraktowej za gaz dostarczany przez Gazprom do Rzeczypospolitej Polskiej w ramach tzw. kontraktu jamalskiego z 1996 roku.

Według oceny spółki, wsteczne rozliczenie wynikające z wyroku końcowego Trybunału Arbitrażowego wskazuje na występowanie różnicy do zwrotu przez Gazprom na rzecz PGNiG w kwocie około 1,5 mld USD.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(13)
jrli
4 lata temu
1.5 mld dolarów mniej na ruskie czołgi i rakiety. A jak nie zapłacą zajmujemy na poczet długu Jamał i Nord Stream.
lew1310
4 lata temu
te pieniadze powinny zasilic skarb panstwa a nie kieszenie akcjonariuszy
Hetman Polny
4 lata temu
A CO BYŁO PRZYCZUNĄ WZROSTU CEN DOSTAW GAZU W DOBIE SPADAJĄCYCH CEN SUROWCÓW...CZYŻBY BUDZET EATOWANO PODWYŻKAMI URZĘDOWYMI DLA ŁATANIA UBYTKÓW W SOVIECKIM KRAJU PO SPADKU CEN PALIW KOPALNYCH? KOMUNIZM MA SIĘ DOBRZE ŚCIGANY Z URZĘDU.. URZĄD OCHRONY KONKURENCJI NIC NIE ROBI.
Hetman Polny
4 lata temu
A jak PIS WALCZY Z POCIÀGNIĘCIEM DO ODPOWIEDZIALNOŚCI ZA KONTRAKT PAWLAKA NA ZAMÓWIENIE GAZU PO KOSMICZNEJ CENIE. COŚ RUSZYŁO. WiDZIELIŚMY BUŃCZUCZNE HASŁA A TEMAT LEŻY I KWICZY JAK ZAMAWIANIE ŻARÓWEK UV E27 DO SZPITALI W DOBIE CHORÓB ZAKAŹNYCH.
Ted
4 lata temu
Chyba warto było się procesować o ten "grosz" bo niektóre zdania były takie, że nie ma sensu.Poza tym, jak tak można sądzić się z sąsiadami ze Wschodu...