Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PGNiG przedstawi model wejścia w produkcję i dystrybucję biometanu do końca roku

0
Podziel się

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje przedstawić kompleksowy model wejścia w produkcję i dystrybucję biometanu do końca roku, poinformował wiceprezes Jarosław Wróbel. Celem jest ok. 4 mld m3 biometanu w polskiej sieci dystrybucyjnej w ciągu dekady.

PGNiG przedstawi model wejścia w produkcję i dystrybucję biometanu do końca roku
bErowghx

"Najważniejsze wyzwanie, jakie stoi przed grupą kapitałową PGNiG to rozszerzenie naszego portfolio produktów gazowych. Polityka Zielonego Ładu europejskiego jednoznacznie wskazuje, że do roku 2050 musimy być w stanie 'podmienić' klasyczny gaz na gaz tzw. zielony, czyli de facto na biometan. Do końca tego roku będzie opracowany kompleksowy model wejścia PGNiG w produkcję i dystrybucję biometanu w Polsce" - powiedział Wróbel podczas telekonferencji.

PGNiG chce końca tego roku uregulować wszystkie kwestie związane z efektywnym zatłaczaniem biometanu do sieci. Spółka w I kw. zatwierdziła standard jakości biometanu na wejściu do sieci dystrybucyjnej.

"W tej chwili pracujemy nad nowym modelem ekonomicznym, również zaprosimy samorządy lokalne, biznesmenów lokalnych do współpracy w zakresie produkcji biometanu, tak by w ciągu perspektywy najbliższej dekady osiągnąć wolumen ok. 4 mld m3 biometanu w polskiej sieci dystrybucyjnej" - wskazał także wiceprezes.

bErowghz

Wśród celów badawczego programu biometanowy PGNiG jest:

- określenie potencjału wykorzystania biometanu na polskim rynku,

- opracowanie modelu pozyskiwania biometanu,

- obrót i dystrybucja biometanu (wybór modelu),

bErowghF

- poszukiwanie alternatywnych sposobów wykorzystania biometanu (bio LNG, bio CNG, bio wodór),

- stopniowe kompensowanie biometanem gazu z importu, podano w prezentacji spółki.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

bErowgia
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)