Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG: Przekroczono półmetek prac na uruchomieniem wydobycia ze złoża Duva

0
Podziel się:

PGNiG Upstream Norway - spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) zakończyło układanie podwodnych instalacji, które posłużą do wydobycia węglowodorów ze złoża Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, podała spółka. Tym samym prace nad uruchomieniem wydobycia ze złoża przekroczyły już półmetek.

PGNiG: Przekroczono półmetek prac na uruchomieniem wydobycia ze złoża Duva

"Gaz z szelfu norweskiego już za niespełna dwa lata popłynie do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. Naszym strategicznym celem jest osiągnięcie jak największego wydobycia własnego gazu z norweskich złóż, w których mamy udziały. Minął dopiero rok od zaakceptowania planów zagospodarowania dla złoża Duva przez norweskie władze, a w przygotowaniach do wydobycia przekroczyliśmy już półmetek. Prace postępują, a projekt jest realizowany nawet z lekkim wyprzedzeniem wobec harmonogramu" - skomentował prezes PGNiG Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

PGNiG Upstream Norway posiada 30% udziałów w złożu Duva (koncesje PL636 i PL 636B). Operatorem na złożu jest firma Neptune Energy. Ułożenie gazociągów wydobywczych i technologicznych pozwoli podłączyć złoże do platformy wydobywczej Gj?a oddalonej o 12 km. Planowany termin rozpoczęcia produkcji to III kwartał 2021 roku.

PGNiG prowadzi działalność w Norwegii od 2007 roku. PGNiG Upstream Norway posiada obecnie udziały w 31 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka wydobywa obecnie ropę naftową i gaz ziemny z 7 złóż na szelfie. W tym roku rozpoczęła się produkcja ze złóż Skogul i AErfugl.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)