Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG spodziewa się odnowienia koncesji na złoże Przemyśl w krótkim czasie

0
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) złożyło wniosek w sprawie odnowienia koncesji na największe w Polsce złoże gazu Przemyśl i spodziewa się pozytywnej decyzji "w krótkim czasie", wynika z wypowiedzi prezesa Piotra Woźniaka.

PGNiG spodziewa się odnowienia koncesji na złoże Przemyśl w krótkim czasie

"Koncesja na złoże Przemyśl wygasa 27 czerwca. Złożyliśmy wniosek i spodziewamy się odnowienia koncesji. Mamy nadzieję, że nastąpi to w krótkim czasie" - powiedział Woźniak podczas konferencji prasowej w Przemyślu.

Obecne zasoby złoża Przemyśl to 7,46 mld m3. PGNiG szacuje, że będzie w stanie pozyskać dodatkowe ok. 20 mld m3 z tego terenu.

"Jeśli chodzi o plany na 2019-2021, to w horyzoncie VIIIa wytypowane zostały 4 pady, czyli miejsca, gdzie będziemy kontynuować działalność wiertniczą" - wskazał prezes.

Na jednym padzie wykonywane jest po 3-5 otworów.

W horyzontach IX-XI planowane jest wykonanie 4 odwiertów o głębokości ok. 2500 m i kontynuacja rozpoznania południowo-wschodniej części złoża.

Zaplanowane prace to 40 odwiertów w ciągu 5-8 lat, a łączne nakłady to ok. 800 mln zł, wynika z prezentacji spółki.

"W naszym systemie finansowym nie dorośliśmy do tzw. RBL, czyli reserve-based loans. Na takim przykładzie, jak Przemyśl można by było się pokusić o kredyt na złoże, to by nam uwolniło środki na inne cele" - powiedział też Woźniak zapytany o perspektywy finansowania tych nakładów.

Złoże Przemyśl jest eksploatowane od ponad 60 lat. Pierwotnie jest potencjał określono na 74 mld m3 gazu, wydobyto blisko 65 mld m3 i przewidywano jego fazę schyłkową. Dzięki podejściu, wykorzystującemu nowoczesną technologię, podjęto decyzję o ponownych badaniach i rewitalizacji złoża - obecnie PGNiG szacuje jego potencjał na 20 mld m3 gazu ziemnego, podano w komunikacie.

"W tym roku planujemy jeszcze realizację trzech otworów i pogłębianie kolejnego. Szacujemy, iż w pierwszym roku eksploatacji tych odwiertów, wydobycie osiągnie poziom około 100 mln m3" - poinformował także prezes.

W ramach planu prac poszukiwawczych PGNiG zakłada w następnych latach realizację kolejnych 20 otworów i pogłębianie istniejących już w obszarze złoża, dodał.

Rozpoczęto również ocenę zachodnich elementów złoża Przemyśl, tj. obszarów Maćkowice i Tuligłowy. W pierwszej kolejności nastąpi pogłębienie starszych otworów, co pozwoli na dokładną analizę niżej zalegających horyzontów.

Według szacunków PGNiG, w ciągu pięciu lat wydobycie gazu na całym Podkarpaciu, gdzie znajduje się złoże Przemyśl, wzrośnie o 28% do 1,75 mld m3 rocznie. Oznacza to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju i dodatkowe korzyści dla regionu, podsumowano w komunikacie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)