Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG: Venture Global LNG ma pozwolenie na budowę terminalu Plaquemines

1
Podziel się:

Amerykańska Federalna Komisja Regulacji Energetyki (FERC) wydała Venture Global LNG pozwolenie na budowę terminalu eksportowego LNG Plaquemines oraz gazociągu między terminalem a międzystanową siecią gazową, podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). PGNiG będzie odbierało skroplony gaz ziemny z tego terminalu od 2023 r.

PGNiG: Venture Global LNG ma pozwolenie na budowę terminalu Plaquemines

"Gratulujemy naszym amerykańskim partnerom z Venture Global LNG uzyskania ostatecznej zgody FERC dla budowy drugiego już terminalu skraplającego gaz ziemny. Cieszy nas w szczególności tak precyzyjne realizowanie przez Venture Global LNG założonego harmonogramu obu inwestycji. Z instalacji Plaquemines, która zostanie uruchomiona w 2023 roku, PGNiG odbierać będzie rocznie 2,5 mln ton LNG (co odpowiada ok. 3,38 mld m3 po regazyfikacji). Natomiast wcześniej, bo już w 2022 roku, rozpocznie działalność terminal Calcasieu Pass, z którego odbierać będziemy 1 mln ton LNG (ok. 1,35 mld m3 po regazyfikacji). Te umowy to element naszego portfela importowego, który nie tylko zapewnia bezpieczeństwo energetyczne Polsce, ale pozwoli nam także na obrót LNG na globalnym rynku" - skomentował prezes PGNiG Piotr Woźniak, cytowany w komunikacie.

Terminal Calcasieu Pass otrzymał pozwolenie FERC w lutym i od tamtej pory trwa jego budowa. W sierpniu 2019 roku Venture Global LNG zakończyło również z sukcesem pozyskiwanie finansowania dla tej inwestycji. Oba terminale powstają nad Zatoką Meksykańską w stanie Luizjana.

W czerwcu br. PGNiG i Venture Global LNG podpisały porozumienie, które zwiększa wolumen zakupu skroplonego gazu ziemnego o dodatkowe 1,5 mln ton LNG rocznie. Kontrakty PGNiG z Venture Global LNG zostały zawarte we wrześniu 2018 roku na 20 lat w formule FOB (Free-on-Board). Oznacza to, że od momentu załadunku w terminalu skraplającym to nabywca, czyli w tym wypadku PGNiG, dysponuje ładunkiem LNG i może decydować o jego porcie docelowym - skierować go do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
ip
5 lata temu
A już miałem obawy,że to Polacy mają im sfinansować ich inwestycję. Tak czy inaczej my im to zapłacimy w super cenie gazu. Transport też kosztuje. A dlaczego Francja lub Niemcy nie chcą kupować amerykańskiego gazu. Wiem- nie mają dobrych układów i zbyt łatwy dostęp do Atlantyku.