Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGNiG zakończyło wiercenie odwiertu Korzeniówek-2K na Podkarpaciu

1
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zakończyło wiercenie kolejnego odwiertu na złożach w obszarze Mielec - Bojanów. Otwór rozpoznawczy Korzeniówek-2K, wraz z poprzednim odwierconym w tym rejonie, pozwoli na wydobycie dodatkowo ok. 24 mln m3 gazu ziemnego rocznie, podała spółka.

PGNiG zakończyło wiercenie odwiertu Korzeniówek-2K na Podkarpaciu

"Uzyskany pozytywny wynik kolejnego gazowego odwiertu na Podkarpaciu potwierdza, że region ten jest kluczowy dla zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, a tutejsze wydobycie pełni bardzo ważną rolę w strategii dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego. Dzięki realizacji kolejnych zaplanowanych odwiertów oraz zastosowaniu najnowocześniejszych narzędzi cyfrowych w procesie eksploatacji złóż chcemy w ciągu najbliższych lat zwiększyć poziom krajowego wydobycia gazu ziemnego" - powiedział prezes Jerzy Kwieciński, cytowany w komunikacie.

Gazowy odwiert Korzeniówek-2K zlokalizowany jest w miejscowości Pustków w powiecie dębickim na Podkarpaciu. Prace poszukiwawcze gazu ziemnego Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG rozpoczął tutaj pod koniec 2017 roku, odwiercając pierwszy otwór - Korzeniówek-1K. Uzyskany przypływ gazu ziemnego wysokometanowego jest typowy dla obecnej w tym rejonie struktury geologicznej składającej się z utworów miocenu zapadliska przedkarpackiego.

"Według szacunków PGNiG, roczne wydobycie gazu z odwiertu Korzeniówek-2K wyniesie ok. 17,4 mln m3, a z wcześniej zrealizowanego odwiertu Korzeniówek-1K ok. 6,6 mln m3" - czytamy dalej.

Oba odwierty zostaną włączone do produkcji z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury eksploatacyjnej Kopalni Gazu Ziemnego Pilzno. Oddział Geologii i Eksploatacji PGNiG prowadzi obecnie analizy pozyskanych wyników geologiczno-złożowych, które pozwolą na podjęcie decyzji o dalszych pracach w tym rejonie, podano także.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Maciej
4 lata temu
BARDZO DOBRZE PGNiG, hZWIĘKSZAĆ KRAJOWE WYDOBYCIE! DOKUPIĆ DUŻE MORSKIE PLATFORMY WYDOBYWCZE JAK OSTATNIO LOTOS, ORAZ WIĘCEJ DUŻYCH MOBILNYCH WIERTNI BENTEC 2000. RZĄD NIECH DOFINANSUJE TO. ZWRÓCI SIE KAŻDY ODWIERT JAK GAZ LEKKO ZDROŻEJE. WSZYSTKIE KRAJE ZWIĘKSZAJĄ WYDOBYCIE TYLKO NIE POLSKA. ZA PRLu POSZUKIWANO I ZATAJONO WIELE MIEJSC GDZIE ZNALEZIONO U NAS GAZ. PRZECZESAĆ ARCHIWA, WYPYTAĆ TAMTYCH LUDZI, DOWIEDZIEĆ SIE GDZIE, PÓŹNIEJ SPRAWDZIĆ TE MIEJSCA GEORADARAMI, UŻYĆ JAKIEGOŚ OBRAZOWANIA 3D TERENU, I KOPAĆ SZUKAĆ, DZIAŁAĆ! TO BĘDZIE BOGACTWO PRAWDZIWE. JESTEŚMY DUŻYM KRAJEM I CIĄGLE ODKRYWAJĄ NOWE ZŁOŻA W POLSCE, TYLKO WOLNO I MAŁO. DO TEGO RURA BALTIC PIPE A WYJDZIE DUŻO TANIEJ JAK SKROPLONE LNG. JESTEŚMY DUŻYM KRAJEM, Z PONAD 300oma TYSIĄCAMI km2 TERENU, MAMY GDZIE WIERCIĆ. A SWOJE TO SWOJE, I BEZ POŚREDNIKÓW!