Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PGNiG załadowało ponad 59,5 tys. ton LNG w terminalu w Świnoujściu w 2020 r.

3
Podziel się:

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) załadowało w terminalu w Świnoujściu 3 385 ładunków LNG o łącznym wolumenie ponad 59,5 tys. ton w 2020 r., o 50% więcej niż w 2019 r. Od początku funkcjonowania gazoportu wyjechało z niego już 10 tys. cystern z ładunkiem LNG.

PGNiG załadowało ponad 59,5 tys. ton LNG w terminalu w Świnoujściu w 2020 r.

"Dynamiczny rozwój rynku LNG małej skali to jeden z istotnych elementów niskoemisyjnej transformacji polskiej gospodarki, w której gaz ziemny odgrywa ważną rolę paliwa przejściowego. PGNiG skutecznie wspiera ten proces oferując pewne dostawy paliwa najwyższej jakości. Dzięki elastycznej, dostosowanej do potrzeb odbiorców ofercie handlowej zdobywamy kolejnych klientów zainteresowanych dostawami skroplonego gazu ziemnego i stale zwiększamy wolumen jego sprzedaży. Liczymy, że 2021 rok będzie pod tym względem jeszcze lepszy" - powiedział prezes Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

28 stycznia z gazoportu w Świnoujściu wyjechała 10-tysięczna autocysterna z gazem skroplonym od PGNiG. Oznacza to, że łączny wolumen wyekspediowanych do tej pory ładunków przekroczył 170 tys. ton LNG, a więc ponad 230 mln m3 gazu ziemnego po regazyfikacji.

LNG małej skali to część rynku gazowego, w której paliwo dostarczane jest w postaci skroplonej za pomocą cystern ciężarowych i kolejowych oraz kontenerów kriogenicznych. Dla PGNiG głównym punktem sprzedaży LNG jest Terminal im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, do którego zawijają tankowce przewożące skroplony gaz ziemny sprowadzony przez Spółkę m.in. z Kataru, USA i Norwegii. Wśród głównych odbiorców LNG małej skali są m.in. firmy przetwórstwa spożywczego oraz z branży turystycznej.

LNG wykorzystuje się również na terenach, które wprawdzie mają dostęp do ogólnopolskiej sieci dystrybucyjnej, ale popyt na paliwo gazowe jest większy od możliwości dostaw istniejącymi gazociągami. W takim przypadku stacje regazyfikacyjne zasilane LNG uzupełniają gaz z sieci, co umożliwia pełne zaspokojenie potrzeb odbiorców. Największym w kraju użytkownikiem stacji regazyfikacyjnych jest Polska Spółka Gazownictwa z grupy kapitałowej PGNiG. Spółka eksploatuje obecnie 56 takich stacji.

"Oprócz terminalu w Świnoujściu, PGNiG prowadzi sprzedaż gazu skroplonego również w swoich zakładach w Grodzisku Wielkopolskim i Odolanowie, a także w porcie w Kłajpedzie na Litwie, gdzie od kwietnia ubiegłego roku jest wyłącznym użytkownikiem stacji odbiorczo-przeładunkowej LNG. Całkowity wolumen sprzedaży małego LNG przez PGNiG, uwzględniający wszystkie wymienione punkty załadunku, wyniósł w ubiegłym rok prawie 85 tys. ton" - podano także.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Ty i ja
3 lata temu
Dostaliście o20 wiadomość Biden wstrzymał dostawy najnowszego uzbrojenia do Arabi Saudyjskiej gdy ją otworzyłem ukazał się napis wiadomość wstrzymana dla ciebie przez facbuk i google
Kierowca
3 lata temu
Kto to zbudował ? Napiszcie?
Juras
3 lata temu
Strzał w dziesiątkę