Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkn orlen
26.11.2019 10:52

PKN Orlen 20 lat na giełdzie. W tym czasie akcje wzrosły ponad 300 procent

PKN Orlen świętuje 20-lecie obecności na warszawskiej giełdzie. W tym czasie spółka zyskała zaufanie inwestorów, co najlepiej widać po ponad 4-krotnym wzroście wartości akcji. Jest obecnie drugą najwyżej wycenianą firmą na GPW.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Konferencja prasowa PKN Orlen nt. wyników finansowych za trzeci kwartał 2019. (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

PKN Orlen jest obecnie drugą największą spółką na warszawskiej giełdzie. Jest wyceniana przez inwestorów na 40 mld zł. To ponad 4-krotnie więcej niż w debiucie na GPW. Dokładnie we wtorek 26 listopada wypada okrągła 20-letnia rocznica tego wydarzenia.

Na pierwszej sesji giełdowej w listopadzie 1999 roku akcje Orlenu chodziły po 22,20 zł Teraz te same papiery są po blisko 94 zł. Każdy, kto w debiucie zainwestował w paliwową spółkę 10 tys. zł i trzymałby udziały do tej pory, miałby około 42 tys. zł.

Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Akcje Orlenu w 20-letniej historii obecności na giełdzie miały oczywiście wzloty i upadki, ale praktycznie od początku systematycznie szły w górę. Szczyt osiągnęły w 2017 roku, gdy notowania przekraczały 130 zł. Wtedy też udało się Orlenowi wyprzedzić PKO BP, uzyskując status najbardziej wartościowej firmy na GPW.

Jak wypada świętowanie rocznicy? Nastroje inwestorów we wtorek nie są najlepsze, choć też nie ma tragedii. Pierwsza godzina sesji upływa dość spokojnie, a kurs akcji Orlenu jest około 0,2 proc. pod kreską.

Notowania akcji rosną wraz z coraz lepszymi wynikami finansowymi. W porównaniu z 1999 rokiem sprzedaż w Orlenie zwiększyła się blisko 6-krotnie. Przychody w 2018 roku sięgnęły 110 mld zł. Spółka może się pochwalić prowadzeniem ponad 2,8 tys. stacji paliw (największa sieć w Polsce), z czego blisko tysiąc jest poza granicami kraju.

Moce przerobowe 6 rafinerii Orlenu w Polsce, Czechach i na Litwie to ponad 35 mln ton surowców.

Jak wypadają wyniki Orlenu w tym roku? Raport za trzeci kwartał nieco rozczarował. Analitycy spodziewali się zysków większych niż pokazane 1,3 mld zł. To o prawie 40 proc. mniej niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkn orlen, debiut gpw, akcje, wiadomości, giełda
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

UdjdTo jest dramat

Rozwiń komentarze (1)