Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekordy Orlenu nie pomogły. Roczny zysk spadł o ponad miliard

10
Podziel się:

Ponad 5,5 mld zł zarobił Orlen w 2018 roku. Dużo, ale znacznie mniej niż rok wcześniej. Zyski spadły mimo znaczącego wzrostu sprzedaży, rekordowych wyników na stacjach i najwyższego przerobu ropy w rafineriach.

Spadły zyski PKN Orlen.
Spadły zyski PKN Orlen. (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

Polski Koncern Naftowy Orlen wypracował 5 mld 556 mln zł zysku netto w 2018 roku. Zarobił na czysto o ponad miliard złotych mniej niż rok wcześniej. Dla inwestorów wynik ten jest i tak pozytywnym zaskoczeniem. Wstępne wyniki znane były już wcześniej i sugerowały niższe zyski na poziomie 5 mld 463 mln zł.

Inwestorzy giełdowi jednak nie są zachwyceni. Akcje PKN Orlen na warszawskiej giełdzie od rana są pod kreską.

Wyraźny spadek zysków może dziwić, bo ze sprzedaży towarów i usług Orlen zainkasował w ubiegłym roku więcej pieniędzy. Przychody sięgały 110 mld zł wobec nieco ponad 95 mld zł w 2017 roku. Spółka może się pochwalić m.in. rekordową sprzedażą ilościową (prawie 43 mln ton). Znacząco wzrosty jednak koszty działalności.

Zobacz także: Orlen wprowadza polskie produkty nie tylko na polskie stacje

Stacje paliw numer jeden

Największe zyski zapewnia Orlenowi działalność związana z rafinacją i przerobem surowców oraz wszystkimi kwestiami towarzyszącymi wydobyciu ropy. Zysk operacyjny EBITDA w tym segmencie przekroczył 6 mld zł, ale obniżył wynik z ubiegłego roku o prawie 2,7 mld zł. Na plus wyszedł detal i to na kwotę 2,8 mld zł, co jest rekordowym osiągnięciem. Głównie na sprzedaży paliw na stacjach Orlen poprawił wyniki o 0,7 mld zł.

W raporcie rocznym Orlen pochwalił się prowadzeniem ponad 2,8 tys. stacji paliw. W tym w Polsce ma niecałe 1,8 tys. Wśród dużych sieci jest niedoścignionym numerem jeden.

Moce przerobowe 6 rafinerii Orlenu w Polsce, Czechach i na Litwie to ponad 35 mln ton surowców. W ubiegłym roku spółka wykorzystała 95 proc. mocy, co oznacza przerób 33,4 mln ton ropy.

List prezesa

Przy okazji prezentacji wyników za 2018 rok prezes Daniel Obajtek w liście do akcjonariuszy napisał kilka zdań na temat przyszłości. Strategia na lata 2019-2022 zakłada rozwój i zwiększenie produkcji petrochemicznej, dalszą integrację rafinerii, zaangażowanie w energetykę odnawialną i wdrażanie innowacji.

Odniósł się też do planowanego przejęcia konkurencyjnego Lotosu. "Finalizacja transakcji przyniesie wymierne korzyści zarówno dla Pomorza, jak i Płocka oraz akcjonariuszy i klientów obu spółek. Roboczy wniosek o zgodę na fuzję trafił już do Komisji Europejskiej. Liczymy, że uzyskamy ją najpóźniej w połowie 2019 roku" - wskazuje prezes.

Daniel Obajtek zapowiedział też prace nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. W tym roku planuje otwarcie 50 punktów ładowania samochodów elektrycznych na stacjach PKN Orlen. Łącznie powstanie ich 150.

"Kontynuujemy proces dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej, powiększając nasze możliwości zakupowe. W 2018 roku jedna trzecia ropy wykorzystywanej przez Orlen pochodziła z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA oraz krajów Afryki. Wolumen dostaw realizowanych przez Rosnieft Oil Company został zmniejszony o około 30 proc." - wskazuje Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
antek
2 lata temu
Ile kosztowała baryłka ropy kiedy rządziła PO a ile za rządów pis
kriss
3 lata temu
Za kilka lat będzie widać efekt Kubicy, zobaczymy jaki..? Czy to nie skończy się źle, bo koszt zabawy w F1 to jednak znaczna część zysku netto PKN Orlen
Jery
4 lata temu
Przestańmy tankować na orlenie i zobaczymy jakie będą tego konsekwencje
tw
4 lata temu
Pan Obajtek już swoje zrobił . Teraz elektrownie atomowe.
Gucio
4 lata temu
Prezes zaskoczony DOJĄ ZA DUŻO I brakuje :)