Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Rekordy Orlenu nie pomogły. Roczny zysk spadł o ponad miliard

10
Podziel się:

Ponad 5,5 mld zł zarobił Orlen w 2018 roku. Dużo, ale znacznie mniej niż rok wcześniej. Zyski spadły mimo znaczącego wzrostu sprzedaży, rekordowych wyników na stacjach i najwyższego przerobu ropy w rafineriach.

Spadły zyski PKN Orlen.
Spadły zyski PKN Orlen. (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)
bETChkEl

Polski Koncern Naftowy Orlen wypracował 5 mld 556 mln zł zysku netto w 2018 roku. Zarobił na czysto o ponad miliard złotych mniej niż rok wcześniej. Dla inwestorów wynik ten jest i tak pozytywnym zaskoczeniem. Wstępne wyniki znane były już wcześniej i sugerowały niższe zyski na poziomie 5 mld 463 mln zł.

Inwestorzy giełdowi jednak nie są zachwyceni. Akcje PKN Orlen na warszawskiej giełdzie od rana są pod kreską.

bETChkEn

Wyraźny spadek zysków może dziwić, bo ze sprzedaży towarów i usług Orlen zainkasował w ubiegłym roku więcej pieniędzy. Przychody sięgały 110 mld zł wobec nieco ponad 95 mld zł w 2017 roku. Spółka może się pochwalić m.in. rekordową sprzedażą ilościową (prawie 43 mln ton). Znacząco wzrosty jednak koszty działalności.

Zobacz także: Orlen wprowadza polskie produkty nie tylko na polskie stacje

Stacje paliw numer jeden

Największe zyski zapewnia Orlenowi działalność związana z rafinacją i przerobem surowców oraz wszystkimi kwestiami towarzyszącymi wydobyciu ropy. Zysk operacyjny EBITDA w tym segmencie przekroczył 6 mld zł, ale obniżył wynik z ubiegłego roku o prawie 2,7 mld zł. Na plus wyszedł detal i to na kwotę 2,8 mld zł, co jest rekordowym osiągnięciem. Głównie na sprzedaży paliw na stacjach Orlen poprawił wyniki o 0,7 mld zł.

bETChkEt

W raporcie rocznym Orlen pochwalił się prowadzeniem ponad 2,8 tys. stacji paliw. W tym w Polsce ma niecałe 1,8 tys. Wśród dużych sieci jest niedoścignionym numerem jeden.

bETChkEu

Moce przerobowe 6 rafinerii Orlenu w Polsce, Czechach i na Litwie to ponad 35 mln ton surowców. W ubiegłym roku spółka wykorzystała 95 proc. mocy, co oznacza przerób 33,4 mln ton ropy.

List prezesa

Przy okazji prezentacji wyników za 2018 rok prezes Daniel Obajtek w liście do akcjonariuszy napisał kilka zdań na temat przyszłości. Strategia na lata 2019-2022 zakłada rozwój i zwiększenie produkcji petrochemicznej, dalszą integrację rafinerii, zaangażowanie w energetykę odnawialną i wdrażanie innowacji.

Odniósł się też do planowanego przejęcia konkurencyjnego Lotosu. "Finalizacja transakcji przyniesie wymierne korzyści zarówno dla Pomorza, jak i Płocka oraz akcjonariuszy i klientów obu spółek. Roboczy wniosek o zgodę na fuzję trafił już do Komisji Europejskiej. Liczymy, że uzyskamy ją najpóźniej w połowie 2019 roku" - wskazuje prezes.

bETChkEv

Daniel Obajtek zapowiedział też prace nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii. W tym roku planuje otwarcie 50 punktów ładowania samochodów elektrycznych na stacjach PKN Orlen. Łącznie powstanie ich 150.

"Kontynuujemy proces dywersyfikacji źródeł dostaw ropy naftowej, powiększając nasze możliwości zakupowe. W 2018 roku jedna trzecia ropy wykorzystywanej przez Orlen pochodziła z Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, USA oraz krajów Afryki. Wolumen dostaw realizowanych przez Rosnieft Oil Company został zmniejszony o około 30 proc." - wskazuje Obajtek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETChkEO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
antek
8 miesięcy temu
Ile kosztowała baryłka ropy kiedy rządziła PO a ile za rządów pis
kriss
2 lata temu
Za kilka lat będzie widać efekt Kubicy, zobaczymy jaki..? Czy to nie skończy się źle, bo koszt zabawy w F1 to jednak znaczna część zysku netto PKN Orlen
Jery
3 lata temu
Przestańmy tankować na orlenie i zobaczymy jakie będą tego konsekwencje
bETChkEP
tw
3 lata temu
Pan Obajtek już swoje zrobił . Teraz elektrownie atomowe.
Gucio
3 lata temu
Prezes zaskoczony DOJĄ ZA DUŻO I brakuje :)