Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Damian Słomski
|

PKN Orlen bada dno Bałtyku. Przygotowuje teren pod farmę wiatrową

3
Podziel się

PKN Orlen rozpoczął kolejny etap prac w związku z budową morskiej farmy wiatrowej. Z portu w Gdańsku wypłynął statek, który zbada dno Bałtyku.

PKN Orlen będzie budował wiatraki na morzu.
PKN Orlen będzie budował wiatraki na morzu. (East News, ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK)
bDnxpNRx

Z portu w Gdańsku wypłynął statek, który zbada parametry geologiczne dna Bałtyku na terenie koncesji morskiej farmy wiatrowej PKN Orlen - poinformowała spółka. Na bazie pozyskanych informacji koncern przygotuje wstępny projekt techniczny pod budowę wiatraków.

- Przygotowania do realizacji projektu morskich farm wiatrowych są coraz bardziej zaawansowane. Na naszej koncesji prowadzimy również badania środowiskowe oraz pomiary wietrzności - tłumaczy Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy ds. energetyki w PKN Orlen.

bDnxpNRz

Obszar badań, o łącznej powierzchni około 131 kilometrów kwadratowych, zlokalizowany jest blisko 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby. Prowadzone prace polegać będą m.in. na wykonaniu serii odwiertów na głębokość kilkudziesięciu metrów pod poziomem dna.

Zobacz także: Wiatraki na morzu szansą dla polskich firm . ME nie rezygnuje jednak z kosztownego atomu
bDnxpNRF

Pobrane próbki gruntów zostaną przebadane laboratoryjnie pod kątem cech fizycznych i mechanicznych oraz nośności. W efekcie możliwe będzie stworzenie wstępnego planu rozmieszczenia turbin oraz wstępne określenie optymalnego rodzaju i wielkości konstrukcji wsporczych turbin wiatrowych.

"Specjalistyczne badania prowadzone są w rejonie, w którym Morze Bałtyckie ma głębokość kilkudziesięciu metrów. Wśród załogi statku znajdują się między innymi geolodzy, geofizycy, geotechnicy, technicy laboratoryjni i wiertnicy. Czas trwania badań uzależniony jest od warunków pogodowych panujących na Bałtyku" - informuje Orlen.

PKN Orlen (poprzez swoją spółkę Baltic Power) posiada koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1 200 MWe. Projekt wpisuje się w zapisany w strategii koncernu rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, będący odpowiedzią na zaostrzające się regulacje środowiskowe.

bDnxpNRG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDnxpNSa
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
KOMENTARZE
(3)
filthpurger
rok temu
już zapomnieli do czego nacjonalizacja prowadzi, powtórka z historii... trudno ten socjalizm wyrugować z główek...
Kiniu
rok temu
No to co teraz zmiana w PIS-ie przecież według nich farmy wiatrowe i energia z Wiatru była be. Jak dla swoich to jest ok jak nie to be. Ot cały PIS-du
zxcvzxcv
rok temu
kolejny monopol panstwowy na horyzoncie, czyli PRL2
bDnxpNSb