Trwa ładowanie...
bDTtbNed

Notowania

Wiatraki – Wszystkie wiadomości

30
29.03.2021 17:10

ENERGETYKA
 / 
Orlen dostał zielone światło od UOKiK. Przejmie trzy farmy wiatrowe

Orlen wykupi trzy famy wiatrowe od Hiszpanów. Dostał na to zgodę urzędników. Dzięki transakcji wartej niecałe 400 mln zł stanie się czwartym największym w Polsce graczem na rynku energetyki wiatrowej.

1
05.03.2021 15:29

OZE
 / 
Morskie farmy wiatrowe. W przyszłym tygodniu ma zapaść ważna decyzja

W przyszłym tygodniu powinny zapaść decyzje w sprawie wysokości ceny maksymalnej dla morskich farm wiatrowych - zapowiada wiceminister klimatu Ireneusz Zyska. Nad jej wysokością toczą się dyskusje między resortami aktywów państwowych, a klimatu właśnie.

7
01.03.2021 20:06

ENERGIA WIATROWA
 / 
Volkswagen już nie pali węglem. Cały biznes w Polsce napędzają wiatraki

Wszystkie zakłady Volkswagena w Polsce zasilane prądem ze źródeł odnawialnych. Pochodzi wyłącznie z elektrowni wiatrowych - chwali się spółka.

17
12.02.2021 22:05

WIADOMOŚCI
 / 
Duńczycy budują sztuczną wyspę dla wiatraków. Tymczasem Polska rozważa powrót wiatraków na ląd

Nowa wyspa na Morzu Północnym stanowić bedzie podstawę dla farm wiatrowych. Ma mieć powierzchnię 120 tys. metrów kwadratowych, czyli blisko 20 boisk piłkarskich. Dania zapłaci za nią ok. 30 mld euro.

12
12.02.2021 15:35

WIADOMOŚCI
 / 
Wiatraki wracają? Rząd chce uelastycznić przepisy o dozwolonej odległości farm wiatrowych od zabudowań

Obecnie przepisy zakazują budowy nowych wiatraków, w odległości bliższej niż 10-krotność jego całkowitej wysokości od zabudowań. W praktyce nie można farmy wiatrowej zbudować w promieniu około 2 km od domów. Wicepremier Gowin zapowiedział liberalizacje prawa w tym obszarze.

bDTtbNef
11
08.02.2021 16:32

ENERGIA
 / 
Zapotrzebowanie na energię. Zbliżamy się do rekordowych wyników

Mimo niskich temperatur i potencjalnych kłopotów z powodu śniegu Krajowy System Elektroenergetyczny pracuje normalnie. Zapotrzebowanie na moc w szczycie było o ok. 0,7 GW niższe od rekordów, dużo energii produkują wiatraki.

135
03.01.2021 9:33

PRĄD
 / 
Polska awaryjnie eksportowała prąd. Powód? Rekordowa produkcja z wiatru

Udział węgla w produkcji energii elektrycznej w Polsce pierwszy raz spadł poniżej 50 proc. To efekt niskiego zapotrzebowania odbiorców i najwyższej w historii produkcji farm wiatrowych w naszym kraju. Ze względu na nadmiar energii musieliśmy ją awaryjnie eksportować do Czech.

8
22.12.2020 12:53

ENERGETYKA
 / 
OZE w Polsce. W jakim kierunku zmierzamy?

W jakim kierunku zmierzają odnawialne źródła energii w Polsce? - Już kilka ostatnich lat, a szczególnie ostatni rok pokazuje, że jest trend zainteresowania OZE, głównie tym w małej skali. Obserwujemy duży przyrost małych instalacji, prosumenckich. Jest to efekt uruchomienia pewnych systemów wsparcia i wspierania poprzez politykę energetyczną i politykę państwa rozwoju tego typu źródeł energii. Widzimy też duże zainteresowanie, jeśli chodzi o wielkoskalowe projekty, to nie tylko mikroinstalacje - powiedział w programie "Money. To się liczy" Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. - Myślę, że bardzo ciekawe wnioski przyniosły ostatnie aukcje OZE. One pokazują, że rozwój odnawialnych źródeł energii prym wiodą dwie technologie: wiatrowe i fotowoltaika. Ostatnia aukcja pokazała też, że na tym rynku istnieje bardzo duża konkurencja między instalacjami wiatrowymi i słonecznymi - dodał Gawin w rozmowie z money.pl.

5
16.11.2020 16:19

ENERGETYKA
 / 
Transformacja energetyczna Polski. 200 mld zł w dekadę

Pieniądze te posłużą przede wszystkim do inwestycji w redukcję emisji oraz tworzenia nowych miejsc pracy, gwarantujących rozwój gospodarczy i poprawę jakości życia.

bDTtbNel
1
01.09.2020 19:30

WIATRAKI
 / 
Więcej prądu z wiatraków. Prezes PSEW o planowanych aukcjach

Projektów wiatrowych gotowych do aukcji w 2021 ma być znacznie więcej, niż zakłada koszyk aukcyjny. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej chce zwiększenia wolumenu.

27
15.07.2020 18:07

WIADOMOŚCI
 / 
Plaża z widokiem na wiatraki? Coraz więcej chętnych do budowania elektrowni na polskim morzu

Na polskiej części Bałtyku może stanąć nawet tysiąc wiatraków. To bowiem jedno z lepszych miejsc na świecie pod ich budowę. Silny wiatr wieje tu przez niemal cały rok. Problemem jest tylko brak ustawy regulującej zasady wsparcia dla takich inwestycji.

89
13.03.2020 7:22

ENERGIA WIATROWA
 / 
Coraz trudniej postawić dom obok wiatraka. Nie wszyscy zdążyli ze zgodą na budowę

Polacy nie mogą już postawić domu w pobliżu farm wiatrowych. Przepisy miały być z korzyścią dla mieszkańców, ale powodują, że ludzie zostali z działkami, na których mogą co najwyżej hodować warzywa. Ucierpieli też producenci energii z wiatru, bo praktycznie nigdzie nie mogą już stawiać wiatraków.

31
10.02.2020 21:29

ENERGETYKA
 / 
Orkan Sabina napędza wiatraki w Polsce

Nawet 30 proc. zapotrzebowania na energię pokryły w nocy z niedzieli na poniedziałek wiatraki. To przez niż Sabina i silne wiatry, które zwiększyły ich wydajność.

bDTtbNem
10
06.02.2020 17:37

ENERGIA
 / 
Morskie wiatraki coraz popularniejsze. Polska ma w tym zakresie duże plany

Dwanaście państw europejskich czerpie prąd z farm wiatrowych na morzach. Łącznie jest już ich już 110 - 10 powstało w ostatnim roku. Polska chce być jednym z liderów produkcji energii z farm offshore. Póki co nie posiada jednak żadnej turbiny.

3
29.10.2019 13:50

OZE
 / 
PKN Orlen bada dno Bałtyku. Przygotowuje teren pod farmę wiatrową

PKN Orlen rozpoczął kolejny etap prac w związku z budową morskiej farmy wiatrowej. Z portu w Gdańsku wypłynął statek, który zbada dno Bałtyku.

19.09.2019 9:39

GOSPODARKA
 / 
Wichury w Polsce. Tysiące odbiorców bez prądu, a jak radzą sobie z nimi wiatraki?

Nadchodzi okres huraganów i orkanów nad Północną Ameryką i Europą. Wiatr dochodzący nawet do 100 km/h w ostatnich godzinach odciął od prądu tysiące osób w Polsce. W Ameryce huragan Dorian osiągający w porywach 250 km/h zdewastował Bahamy. A jak radzą sobie z takimi warunkami elektrownie wiatrowe? Sprawdziliśmy.

9
15.05.2019 9:38

OZE
 / 
Wiatraki na morzu szansą dla polskich firm . ME nie rezygnuje jednak z atomu

Ministerstwo Energii chce jeszcze w tej kadencji zakończyć prace nad nowym prawem wspierającym budowanie farm wiatrowych na morzu. - Chcemy pobudzić nasze firmy mające tu swoje kompetencje. Oczywiście będziemy się posiłkować inwestorami zagranicznymi, bo nie mamy tu wszystkich kompetencji. Jednak w 50 proc. my to możemy sami zbudować - mówi money.pl wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Polityk nie zgadza się jednak na to, by zestawiać wiatraki na morzu z energetyką jądrową, choć w ocenie wielu ekspertów atom oznacza gigantyczne sumy wydane za granicą, a morskie farmy dadzą zarobić polskim przedsiębiorcom.

1
13.05.2019 17:42

OZE
 / 
Jest decyzja ws. polskiego atomu. Minister energii składa ważną deklarację

- Energetyka jądrowa pozostaje w Polityce Energetycznej Polski określonej do 2040 r. - powiedział money.pl minister energii Krzysztof Tchórzewski. Szef ME odsłonił również rąbka tajemnicy dotyczących konsultacji w tej sprawie i lokalizacji elektrowni. - Wytwarzanie prądu z wiatru i słońca uzależnione jest od pogody. Dlatego jeśli chcemy odchodzić od energetyki węglowej, potrzebna jest nam ta atomowa - powiedział Tchórzewski.