Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKN Orlen sfinalizował przejęcie 80% akcji spółki Energa

4
Podziel się:

PKN Orlen zakończył proces rozliczania wszystkich transakcji nabycia akcji Energa po zakończonym wezwaniu do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji wyemitowanych przez tą spółkę, podał PKN Orlen.

PKN Orlen sfinalizował przejęcie 80% akcji spółki Energa
bEBYeCkB

"PKN Orlen w wyniku wezwania nabył 331 313 082 akcje Energa, które stanowią około 80% kapitału zakładowego oraz około 85% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Energa. Cena za jedną akcję Energa wyniosła 8,35 zł, a cena wszystkich nabytych przez spółkę akcji wyniosła około 2,77 mld zł i została pokryta przez spółkę gotówką pochodzącą ze środków własnych oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego" - czytamy w komunikacie.

Wszelkie kolejne decyzje spółki odnośnie akcji Energa pozostających w obrocie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) będą publikowane w raportach bieżących, podano także.

27 kwietnia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapowiedział, że PKN Orlen docelowo będzie chciał mieć 100% udziałów w Enerdze i wycofać tę spółkę z GPW.

bEBYeCkD

Na początku grudnia 2019 r. PKN Orlen ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 414 067 114, tj. wszystkich akcji wyemitowanych przez Energa o wartości nominalnej 10,92 zł każda. Cena akcji w wezwaniu została wówczas określona na 7 zł za jedną sztukę. W kwietniu br. PKN Orlen podwyższył cenę w wezwaniu do 8,35 zł.

Grupa Energa jest trzecim największym operatorem systemu dystrybucyjnego w zakresie dostarczanej energii i trzecim największym sprzedawcą energii elektrycznej do odbiorców końcowych. Całkowita zainstalowana moc wytwórcza w elektrowniach grupy wynosi ok. 1,34 GW.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

bEBYeCle
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
Pracownik.
rok temu
A co z akcjami których nie zdążyłem sprzedać?
Ona
rok temu
Nie sprzedałam akcji i co teraz?
bogdan
rok temu
Pieniądze są z Możejek i stacji w niemczech czechach, słowacji itd.
bEBYeClf
ABC
rok temu
skąd te pieniądze ma Orlen , równo strzyże Polaków na paliwie , czy nie warto się zastanowić gdzie kupować paliwo