Notowania

giełda
13.01.2020 15:36

PKN Orlen szuka projektanta. Będzie budować farmę wiatrową na Bałtyku

PKN Orlen rozpoczął proces wyboru projektanta morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Daje sobie czas do połowy 2020 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Orlen będzie budował wiatraki na morzu. (Fot: Piotr Molecki/East News)

Spółka Baltic Power, należąca do PKN Orlen, ma koncesję na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MWe. Zanim jednak wiatraki staną w morzu i turbiny zaczną produkować prąd, upłynie trochę czasu. Orlen jest na etapie poszukiwania projektanta.

W ramach rozpoczętego postępowania wyłoniony zostanie doradca techniczny, który przygotuje wstępny projekt morskiej farmy wiatrowej, projekt budowlany, analizy produktywności oraz analizy pomocnicze - informuje PKN Orlen.

Koncern prowadzi obecnie na Bałtyku badania środowiskowe, pomiary wietrzności oraz badania dna morza.

"Projekt będzie zawierał m.in. wstępny plan rozmieszczenia turbin, określi optymalny rodzaj i wielkość konstrukcji wsporczych turbin wiatrowych oraz założenia dotyczące przewidywanej produktywności farmy" - czytamy w komunikacie.

Orlen rozwija detal. W przyszłym roku otworzy 45 nowych stacji

Prace prowadzone na tym etapie pozwolą również na dobór konkretnych rozwiązań technicznych oraz doprecyzowanie harmonogramu i kosztorysu planowanej inwestycji.

- Uważnie przyglądamy się trendom na światowym i europejskim rynku energetycznym, dostosowując naszą działalność do wyzwań, które są z nimi związane. Morska energetyka wiatrowa wpisuje się w strategię PKN Orlen, zakładającą stworzenie silnego koncernu multienergetycznego - komentuje prezes Daniel Obajtek.

Podkreśla, że w ten sposób firma różnicuje źródła przychodów i uniezależnia się od wpływu czynników makroekonomicznych.

- W perspektywie najbliższych lat chcemy stać się ważnym producentem czystej energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie będzie stale rosło. Rozpoczynając postępowanie na wstępny projekt techniczny farmy wiatrowej przechodzimy do kolejnego etapu tej inwestycji. Jesteśmy przekonani, że realizując ją będziemy mogli maksymalnie wykorzystywać potencjał polskich dostawców, przyczyniając się do rozwoju całej krajowej gospodarki - wskazuje Obajtek.

Obszar, na który ma stanąć farma wiatrowa Orlenu, ma łączną powierzchnię około 131 km kwadratowych. Jest zlokalizowany około 23 km na północ od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Choczewa i Łeby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, orlen, oze, farma wiatrowa, bałtyk, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

AdamWreszcie! Choć to na przekór Morawieckiemu, który powiedział przecież, że trzeba rozebrać obecnie działające wiatraki i iść w węgiel. Aż dziwne, że … Czytaj całość

13-01-2020

LGbPozostaje mieć nadzieję, że budowa zostanie wykonana w 100% przez polskie firmy, łącznie z budową fundamentów i montażem na morzu.

14-01-2020

UwagaWiatraki muszą być na węgiel, bo inaczej związki zawodowe przyjadą z górnikami i będzie zadyma.

Rozwiń komentarze (36)