Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PKO BP: Inne działania NBP niż cięcie stóp przyniosłyby szybsze i lepsze efekty

26
Podziel się:

Istnieje szereg innych działań, których zastosowanie przez Narodowy Bank Polski (NBP) przyniosłoby szybsze i lepsze efekty w sytuacji zwalczania negatywnych skutków gospodarczych wywołanych pandemią koronawirusa niż obniżka stóp procentowych, a kluczowa powinna być polityka fiskalna, ocenia PKO Bank Polski.

PKO BP: Inne działania NBP niż cięcie stóp przyniosłyby szybsze i lepsze efekty

"Naszym zdaniem, kluczowa w zwalczaniu skutków gospodarczych epidemii powinna być polityka fiskalna. Ze strony RPP optymalne byłoby uruchomienie niestandardowych narzędzi polityki pieniężnej, ułatwiających dostęp do tańszego finansowania dla sektora MŚP. Mogłoby się to odbyć na zasadzie węgierskiego funding for growth, czy programu w rodzaju LTRO EBC przy preferencyjnym oprocentowaniu. Skuteczność instrumentów niestandardowych mogłaby się potwierdzić dużo szybciej niż obniżki stóp procentowych" - czytamy w Makro Flash.

"Skuteczność polityki pieniężnej w ogóle i polityki stóp procentowych w szczególności mierzona jest zazwyczaj co najmniej w średnim okresie. Dopiero wtedy widać efekty przechodzenia impulsu monetarnego przez kanały transmisji (zarówno tradycyjne, tzw. neoklasyczne, tj. konsumpcji, inwestycji i kursu walutowego, jak i przez nowy, szeroko pojęty kanał kredytowy). W przypadku próby przeciwdziałania gospodarczym reperkusjom epidemii koronawirusa skutki działań muszą być jednak widoczne tu i teraz, dlatego zaczynamy od analizy krótkoterminowych efektów coraz bardziej prawdopodobnej decyzji Rady o obniżce stóp" - czytamy dalej.

W piątek wieczorem prezes NBP i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że będzie proponował RPP obniżenie stóp procentowych. Jego zdaniem, Rada "powinna już teraz" wesprzeć gospodarkę obniżając stopy procentowe.

Prezes NBP ocenił, że zmianami stóp procentowych nie zapobiegniemy zaburzeniom po stronie podaży, ani nie sprawimy, że w krótkim okresie wzrośnie w gospodarce popyt, ale obniżymy obciążenia wynikające z istniejących zobowiązań i wspomożemy budżety firm i gospodarstw domowych, a także obniżymy koszty obsługi długu publicznego.

Jednak - jego zdaniem - brak takich działań mógłby pogłębić problemy, które w sposób nieunikniony spowoduje rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz pogorszenie nastrojów, które już następuje.

Według niego, celem polityki fiskalnej - podobnie jak polityki pieniężnej - powinno być złagodzenie skutków strat gospodarczych z związanych z epidemią oraz stosowanymi nadzwyczajnymi środkami, której mają wyhamować jej rozprzestrzenianie się.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(26)
Hlio
4 lata temu
Obnizenie stop jest koniecznie i wprowadzilo by gospodarke w ruch, co jest sluszne.
Bronek
4 lata temu
Bardziej mi po drodze z PKO, maja naprawde dobrych ekspertow w dziale ekonomicznym i wiedza co robic.
ku
4 lata temu
Bardzo dobry ruch.
w3456
4 lata temu
Jestem spokojny i przekonany, że ekonomiści PKO wiedza co mówią.
Małgorzata
4 lata temu
Przecież na tym korzystają nie tylko osoby spłacające kredyty gotówkowe, ale też – pośrednio – kredytobiorcy hipoteczni. I to oni właśnie mogą zaoszczędzić najwięcej. To jest bardzo dobra decyzja. Pieniądze które zostaną konsumentom ruszą na rynek.
...
Następna strona