Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

PKO TFI uruchomiło fundusz PKO Energii Odnawialnej we współpracy z PKO BP

0
Podziel się:

PKO Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (PKO TFI) we współpracy z PKO Bankiem Polskim uruchomiło fundusz PKO Energii Odnawialnej, podała spółka.

PKO TFI uruchomiło fundusz PKO Energii Odnawialnej we współpracy z PKO BP
bFgjRpVh

"PKO TFI, ściśle współpracując z PKO Bankiem Polskim, uruchomiło nowy, specjalny fundusz - PKO Energii Odnawialnej - fizan. Celem nowego funduszu jest generowanie długookresowych, stosunkowo stabilnych, stóp zwrotu dla jego uczestników w oparciu o przepływy pieniężne z posiadanych aktywów - głównie farm wiatrowych oraz instalacji fotowoltaicznych" - czytamy w komunikacie.

"To pierwszy w pełni polski komercyjny fundusz infrastrukturalny, którego głównymi inwestycjami będą farmy wiatrowe oraz instalacje fotowoltaiczne. Przez inwestycje wyłącznie w aktywa zlokalizowane w Polsce, chcemy aktywnie uczestniczyć w procesie transformacji energetyki w naszym kraju. Pierwszym uczestnikiem funduszu będzie PKO Bank Polski, który planuje zainwestować w funduszu docelowo nawet 500 mln zł" - powiedział prezes PKO TFI Piotr Żochowski, cytowany w komunikacie.

Stabilność przychodów funduszu ma wynikać z wieloletnich kontraktów podpisanych w ramach aukcji na sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych (OZE), organizowanych przez Urząd Regulacji Energetyki, oraz kontraktów typu power purchase agreements (PPA), gwarantujących stałą cenę sprzedaży energii dostarczanej przez farmy i instalacje należące do funduszu. W efekcie fundusz będzie mógł regularnie dzielić się zyskami w postaci wypłaty dochodów dla uczestników.

bFgjRpVj

"Planujemy w pełni samodzielne inwestycje, ale nie wykluczamy też projektów z innymi podmiotami. PKO TFI jest otwarte na współpracę w formule joint-venture z renomowanymi partnerami branżowymi, zarówno polskimi, jak i zagranicznymi. Jako Grupa PKO Banku Polskiego, na podstawie rozmów z naszymi klientami, dostrzegamy, że obecnie główną przeszkodą w rozwoju rodzimego rynku OZE jest ograniczony dostęp do kapitału. PKO Energii Odnawialnej - fizan jako potencjalny nabywca aktywów związanych z energetyką odnawialną przyczyni się do zmniejszenia tych ograniczeń" - wskazał zarządzający nowym funduszem Sławomir Sklinda.

Polityka inwestycyjna PKO Energii Odnawialnej - fizan przewiduje nabywanie i zbywanie spółek, których głównym przedmiotem działalności jest wytwarzanie, sprzedaż, przesyłanie lub magazynowanie energii z elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych czy wodnych W spektrum inwestycyjnym funduszu znajdują się również magazyny energii oraz infrastruktura przesyłowa i urządzenia z tym związane.

"Modelowa wielkość pojedynczej inwestycji to około 50 MW, aczkolwiek głównym kryterium doboru lokat będzie ich ekonomiczna atrakcyjność. Dopuszczamy projekty większe i mniejsze" - dodał Sklinda.

Z uwagi na fakt, że fundusz ten nie będzie publicznym funduszem inwestycyjnym zamkniętym, a jego certyfikaty nie będą dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym - oferta certyfikatów tego funduszu będzie mogła zostać skierowana wyłącznie do wybranych inwestorów. Aktualnie PKO TFI oczekuje na rejestrację funduszu we właściwym rejestrze sądowym, podano także.

bFgjRpVp

PKO TFI istnieje od 1997 roku. Należy do grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego. Zarządza środkami powierzonymi przez ponad 1 mln inwestorów indywidualnych i korporacyjnych.

bFgjRpVK
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)