Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

PKP IC ma list intencyjny z Lasami Państwowymi dot. tzw. offsetu ekologicznego

2
Podziel się:

Warszawa, 28.01.2021 (ISBnews) - W PKP Intercity trwają prace nad offsetem ekologicznym, który umożliwi pasażerom bezpośredni udział w osiąganiu przez przewoźnika neutralności klimatycznej. Będzie to dobrowolna dodatkowa opłata, która w całości będzie przeznaczona na projekty ekologiczne, podała spółka. W związku z nią PKP Intercity podpisało list intencyjny z Lasami Państwowymi, dotyczący współpracy przy nasadzaniu drzew.

PKP IC ma list intencyjny z Lasami Państwowymi dot. tzw. offsetu ekologicznego

Możliwość uiszczania dobrowolnej dodatkowej opłaty na cele środowiskowe będzie udostępniania pasażerom w kolejnych kanałach sprzedaży, począwszy od internetowego systemu e-IC, podano.

Europejski Zielony Ład zakłada, że do 2050 roku sektor transportu ma dokonać 90% redukcji emisji gazów cieplarnianych, a rozkładowe podróże poniżej 500 km mają stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku, przypomniano.

"Niektórym może się wydawać, że to odległe terminy i transport pasażerski ma dużo czasu na zmiany. W PKP Intercity nie czekamy, tylko już od kilku lat intensyfikujemy nasze ekologiczne działania, realizując w tym zakresie liczne projekty. Jesteśmy bardzo wdzięczni każdemu pasażerowi, który wybiera pociąg zamiast innego środka transportu. Każda z tych decyzji to mały krok w stronę redukcji negatywnego wpływu na środowisko. Chcemy stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu" - powiedział członek zarządu PKP Intercity Tomasz Gontarz, cytowany w komunikacie.

Jak podkreślono, kolej charakteryzuje się ponad 3 razy mniejszą emisją dwutlenku węgla niż transport drogowy i ponad 8 razy mniejszą emisją niż lotniczy, co czyni ją najbardziej ekologicznym środkiem transportu zbiorowego

"Chcąc szerzyć wśród pasażerów świadomość oddziaływania poszczególnych środków transportu na środowisko, PKP Intercity pracuje nad wdrożeniem informacji dla pasażerów nt. śladu węglowego, jaki pozostawi ich podróż pociągiem oraz tego o ile bardziej ekologiczna będzie ona od przejazdu innymi środkami transportu" - czytamy w komunikacie.

Wybierając pociągi PKP Intercity zamiast transportu drogowego w samym 2020 roku Polacy przyczynili się do mniejszej o 460 tys. ton emisji dwutlenku węgla do atmosfery, zaznaczono.

PKP Intercity podało, że z przeprowadzonego we wrześniu 2020 r. badania satysfakcji z podróży w pociągach PKP Intercity wynika, że 76% pasażerów pociągów postrzega kolej jako najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego. Według deklaracji 44% pasażerów PKP Intercity kwestie związane z ekologią mają wpływ na to jaki środek transportu oni wybierają. Dla tej grupy przy wyborze środka transportu kluczowe są kwestie związane z emisją dwutlenku węgla (wskazuje je 84% badanych) i ze zużyciem energii, paliwa (64%).

"Lasy Państwowe bardzo chętnie nawiązują współpracę z podmiotami, które są zainteresowane działaniem na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Lasów w Polsce przybywa. W ramach swojej działalności Lasy Państwowe każdego roku sadzą około kilkaset mln drzew. Odbywa się to nie tylko na obszarach, gdzie leśnicy wycięli wcześniej drzewa na potrzeby polskiej gospodarki, ale również tam, gdzie lasu dotąd nie było. Cieszymy się, że coraz więcej firm dostrzega, jak duże znaczenie dla ochrony klimatu i powietrza ma rozwój obszarów leśnych" - powiedział dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny.

W połowie stycznia br. członek zarządu Tomasz Gontarz informował, że PKP Intercity ma nadzieję przedstawić wkrótce pasażerom możliwość wnoszenia dodatkowej, dobrowolnej opłaty na cele zapewnienia neutralności klimatycznej przewoźnika.

PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2019 r. spółka miała blisko 49 mln pasażerów wobec ponad 46 mln pasażerów rok wcześniej. W 2020 r. (w czasie pandemii koronawirusa) PKP IC przewiozło ok. 27 mln osób.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
ida
3 lata temu
0 emsji a skąd PKP bierze prąd? a skąd wytwarzany jest prąd? z węgla przez następne 30 lat. Każdy podróżny zapłaci za bilet oraz drzewko characz. PS tylko fotowoltaika, wiatraki, biomsa, lektrownie wodne etc. PS samochody elektryczne w Polsce muszą płacić za ładowanie prądem z eklektrownii, gdzie prąd jest produkowany z węgla. Oto taka ekologia w Polsce
IDA
3 lata temu
0 emisji, pytanie a skąd koleje bierze prąd? a z czego wytwarzany jest prąd? .. każy przy zakupie biletu zasadzi drzewko i zapłaci opłatę, to jest ekologia. PS prąd z fotowoltaiki, wiatraków, bioenerii etc. tylko tą drogą. W Polsce samochody elektryczne ładują prąd za opłatą, enegia wytwarzana z węgla kamiennego ***** ***