Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Polimery Police. Wielka inwestycja pod znakiem zapytania. Sprzedana mniej niż połowa akcji

39
Podziel się:

Wielkie pieniądze mieli wykładać Rosjanie, a okazało się, że ZCh Police nie udało się sprzedać nawet połowy nowych akcji. Wrogiego przejęcia nie będzie, ale też i są problemy z zebraniem środków na wielką fabrykę polimerów.

Emisja ZCh Police się nie "dopięła"
Emisja ZCh Police się nie "dopięła" (Materiały prasowe)

Zarząd spółki ZCh Police zakończył przyjmowanie zapisów na nowe akcje. Gdyby wszyscy akcjonariusze wykorzystali swoje prawo, to sprzedałoby się 110 mln akcji za 1,12 mld zł. Z tym jednak był problem.

Choć mówiło się wcześniej o zagrożeniu przejęciem spółki przez Rosjan, którzy mieli złożyć zapis na nieobjęte akcje, to nie tylko nic takiego się nie stało, ale nie znalazła nabywcy ponad połowa nowych akcji. Sprzedano "tylko" 49,18 mln sztuk za łącznie 502 mln zł.

Wszystkich przysługujących mu akcji nie objął największy akcjonariusz, czyli Grupa Azoty. Zamiast blisko 700 mln zł Grupa Azoty zainwestować miała 291,22 mln zł. Spółka odmówiła komentarza.

Wszystkie przysługujące mu 5,5 mln akcji za 56,2 mln zł objąć miał Skarb Państwa.

Zarząd spółki postanowił, że pozostałe 60,82 mln akcji zaoferuje wybranym inwestorom po cenie nie niższej niż 10,2 zł za jedną akcję. Pieniądze potrzebne są spółce głównie na budowę fabryki Polimery Police. Z planowanych do uzyskania 1,1 mld zł netto (po kosztach emisji), do spółki celowej Grupa Azoty Polyolefins, która zrealizuje projekt, miało trafić 934,5 mln zł.

500 mln zł wstępnie zadeklarowała Grupa Lotos, ale nie w formie objęcia nowych akcji ZCh Police, ale przejęcia bezpośrednio udziałów Grupy Azoty Polyolefins za 300 mln zł i pożyczki 200 mln zł.

Budowa fabryki Polimery Police ma kosztować łącznie aż 1,5 mld euro (6,5 mld zł). Docelowa planowana wydajność instalacji ma wynosić 429 tys. ton propylenu klasy polimerowej oraz 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Byłyby to ilości liczące się nie tylko w Europie, ale i w świecie. Pytanie, czy przy ewentualnych zmniejszonych środkach własnych banki będą chętne, by uzupełnić brakującą kwotę i ile sobie za to policzą.

Ostateczna liczba akcji nowej emisji subskrybowanych w ramach oferty zostanie określona po dokonaniu przez Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych technicznego przydziału akcji nowej emisji w ramach oferty, podano także.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(39)
realista
3 lata temu
Poczekajcie a zobaczycie że połowa akcji będzie Putina.
rój
3 lata temu
Swiat odchodzi od polimerów tak jak od węgla. I tylko Polska w to inwestuje.
Sz
3 lata temu
Inwestowanie w plastik o losie
errreer
3 lata temu
Każdy pieniądz wydany na PIS to wyrzucony w błoto.
Tak
3 lata temu
Spokojnie bardzo dobrze Police mają inwestować -ale mądrze i kontrolować nabywców
...
Następna strona